1185 VAN DE BESTUURSTAFEL Terugblik expositie Westerlaod De weekends in de Nicolaaskerk te Westerland zijn begin oktoberweer goed verlopen. Velen zijn afgekomen op de interessante onderwerpen, die er dit keer weer te zien waren. Veel belangstelling hadden Loet van Zoonen en zijn collega-metaal-detecteur Willem Kuipers, beiden uit Hippolytushoef, die over de vondsten uit de Wieringer bodem, uitgestald in de vitrinekasten allerlei wetenswaardigheden wisten te vertellen. De schilderijen van vissersschepen, bijeengebracht door Gert-Jan Visser, deden het ook heel goed in de sfeervolle kerk van Westerland. De stamboom Mulder, samengesteld door Nettie Rienstra-Mulder geassisteerd door haar broer Nan Mulder, trok vele Mulders en aanverwanten naar het kerkje. We zullen proberen volgend jaar de stamboom van de Wieringer families De Haan te presenteren. Als u daar in geïnteresseerd bent en er aan mee wilt werken, horen wij dat graag binnenkort van u. Terugblik lezing: De inval van de Russen cn de Engelsen in de kop van Noord-Holland Op 17 november 1998 heeft in de bibliotheek aan het Kerkplein de lezing over dit onderwerp plaatsgevonden. Dr. Ir. P.J. Kreijger en de heer J.P. Zuurbier, beiden uit Castricum, resp. voorzitter en bestuurslid van de Stichting Herdenking 1799, hielden him boeiende verhaal voor een goed gevulde zaal. Binnen enkele weken vielen in het najaar van 1799 bij de veldslagen tussen enerzijds de Franse en Bataafse troepen en anderzijds de Engelse en Russische troepen bij de nu zo vreedzame plaatsjes Bergen, Schoorl en Castricum ongeveer 7000 doden. Er waren onder de lokale bevolking echter gelukkig weinig doden te betreuren. De heren brachten ook hun gloednieuwe boek "De lange herfst van 1799" aan de man. Voor 25,werd menigeen eigenaar van dit prachtige boek. Het was een geslaagde avond. Uit het dagboek van Albert Jansz. Kaan, een Wieringer, geboren in 1760 te Hippolytushoef, die zich als boer in de Wieringerwaard vestigde, wil ik u in dit verband de volgende passage niet onthouden: "De 29 oktober (1799) kwamen 6 Engelschen waarvan 4 met geladen geweer en haalden 3 schaopen uit mijn land, ik vraagde om geld voor dezelve maar ik kreeg geen antwoord en in stee van zulks te erlangen, dreigde een van hun na mij te schieten. Ikzeide tegen hem dat ik geld moest hebben of mijn schaopen, doch kreeg ten antwoord dat door hun de schaapen medegenomen zouden worden zonder dezelve te betalen waarop ik en mijn knegt het waagden om hun de schaapen te ontweldigen, dan direct wierd door een hunner na ons geschoten dog dezelve miste waarna een ander van hun bij mij kwam en met zijn vuist onderscheidenen malen op de Engelsche manier van vegten op mij stoten hetwelk ik afpareerde en hem toen in zijn dievenwammes greep, dan terstond kwam weder een ander welk een geweer had en trachtte mij met de kolf van hetzelve een slag op het hoofd toe te brengen, hetwelk ik tot mijn geluk zover ontweek, dat hij mij slechts een blessure aan mijn rechter oor toebracht, maar verder op mijn schouder trof zodanig dat ik en mijn knegt de battailje moesten verloren geven en de dieven met de schaapen laten gaan. WAT KR GAAT KOMEN: Lezing: Historisch boerderijonderzoek Op dinsdag 19 januari 1999 zal mevrouw E.L. van Olst, directeur van de Stichting Historisch Boerderijonderzoek te Arnhem, een lezing verzorgen over de geschiedenis van de boerderij in Nederland. Waar mogelijk zal zij ingaan op de situatie op Wieringen. De lezing zal plaatsvinden in de bibliotheek aan het Kerkplein. Aanvang: 20.00 uur. Toegang gratis, ook voor niet-leden.

Op de Hòògte - Wieringen | 1998 | | pagina 3