1198 Vader Pieter zorgde ook voor een opleiding voor zijn kinderen, in een tijd dat er nog geen schoolplicht was. Zoon Arie, de latere burgemeester, ging naar de "Fransche school", meestal bezocht door kinde ren van de gegoede burgerij. Het onderwijs vond plaats in het Frans, vandaar de naam. In 1886 werd Ane op 16 jarige leeftijd, kantoorhouder-telegrafist van de "Rijkstelefoon" gestationeerd in het kleine kantoor aan de Haukes op Wieringen. De toekomstige burgemeester kwam als arme jongen op het eiland aan. Hij had één rijksdaalder, een paar klompen en een grote houten kist, met daarin zijn kleren en verdere spulletjes. Deze kist is nog steeds in bezit van de familie. Vier jaar vervulde hij deze betrekking tegen een salaris van 5,— per week. Daarna werd hij opgeroepen voor militaire dienst. Geld om een rempla^ant voor vervangende dienstplicht te kopen had hij niet. Hij ging dus en was enige tijd schrijver met de rang van matroos. Na zijn terugkeer werd hij groothandelaar/exporteur. Als telegrafist had hij alle telegrammen t.b.v. de handel in schelpvis, ansjovis en zeegras (matrasvulling) kunnen lezen. Deze producten werden in zeer grote hoeveelheden door de vissers vanuit de Zuiderzee op Wieringen aangevoerd. Ane had snel door, dat dit een lucratieve handel was en werd groothandelaar. Hij was toen 20 jaar en begon met 100,-- startkapitaal. Zowel voor de visserlui als voor hemzelf was dit een goede zaak. De export naar Frankrijk, Engeland en Duitsland floreerde. Na 5 jaar had hij voldoende verdiend om een eigen huis te bouwen met een groot zeegraspakhuis "Hoop en Vlijt" genaamd. Het stond aan de Poelweg te Westerland en kostte 1600,-- Eindelijk kon hij ook zijn verloofde Antjc de Wit trouwen. Ze was geboren op 19 april 1875 op Wie ringen als dochter van Jan de Wit (1842-1912) en Immetje Post (1849-1931). Zij hadden een boerenbedrijf]e annex cafeetje ("De halve Maen") op de hoek van de Poelweg en de Westerlanderweg (nu een winkel in T hands spullen). Antje had één zuster, Aaltje de Wit (1881 1950), die later Meijert Bakker (1880-1946) trouwde, de eigenaar van één van de grootste boerenbe drijven van Oosterland. Als verloofd stel gingen Ane en Antje in 1894 per botter naar Amsterdam, zeilend over de toenmalige Zuiderzee. Ze trouwden op 20 september 1895 op Wieringen. Hun eerste zoon Pieter Jan (Piet) werd negen maanden later op 24 juni 1896 geboren. Hun tweede en laatste kind Jan Pieter (Jan) werd pas 13 jaar later op 26 april 1909 geboren. Antje de Wit Arie Peereboom

Op de Hòògte - Wieringen | 1998 | | pagina 16