1182 Op zijn voorstel wordt een geheel nieuw bestuur gekozen. Voorzitter wordt dan L.C. Kolff, secretaris J. Bosker. Voor het eerst vinden dan afzonderlijke bestuursvergaderingen plaats Dit bestuur ontplooit grote activiteit, hetgeen wel noodzakelijk was, omdat de afdeling kwijnende was. Het ledental groeit en verschillende ideeën worden in het bestuur geboren, o.a. de mogelijkheid tot oprichting van een veefonds. De voorzitter stelt persoonlijk een bedrag beschikbaar voor de aankoop van een ram om hiermee de schapenfokkerij op Wieringen te bevorderen. Bijna iedere vergadering welke in deze periode wordt gehouden, wordt gesproken over het aantrekken van een goede stier alsmede van een dekhengst. Pogingen om tot een gezamenlijke aankoop hiervan slagen niet, zodat men er ieder jaar één huurt afkomstig van de "vastewal". De huurprijs wordt betaald uit de dekgelden, terwijl het voor- of nadelig saldo wordt verrekend met de afdelingskas. Opvallend is dat voor veel zaken alvorens deze in de vergadering worden besproken eerst een commissie van onderzoek of uitvoering wordt benoemd. De leden welke in deze commissies worden benoemd, aanvaarden steeds deze opdracht en voeren de opdrachten bijzonder goed uit. De heer C.M. Koom vraagt op één van de vergaderingen of er geen kans bestaat om hier een eigen kantonrechter en een rijksontvanger te krijgen, waarop de voorzitter antwoordt dat hij de vraag niet afkeurt, maar dat dit toch niet thuishoort op deze vergadering en dus niet behandeld kan worden. In 1902 wordt het veefonds "Helpt Elkander" opgericht, dat voorziet in een reeds lang gevoelde behoefte. Eveneens in dat jaar wordt voor het eerst gesproken over de oprichting van een Boerenleenbank. De heer L. Spaander houdt hierover een inleiding, waarna staande de vergadering een achttal aanwezigen zich opgeven om de heer Spaander in zijn streven tot oprichting hiervan te steunen. Op 1 januari 1903 krijgt de afdeling weer een andere voorzitter. De heer L.C. Kolff, die gedurende 6 jaar een actieve voorzitter is geweest, wordt opgevolgd door de heer F. Cavaljé. Na een aantal jaren waarover weinig valt te memoreren, wordt op 24 januari 1910 door de directeur van de Raififeisen Bank te Utrecht een lezing gehouden over het nut van boerenleenbanken. Na heel wat discussie wordt een commissie gevormd welke de nodige stappen zullen doen om tot oprichting van een Boerenleenbank te komen. De commissie bestaat uit de heren J. Hermans, L. Spaander, J.S. Rotgans, J. Schuurman en J. Bosker.

Op de Hòògte - Wieringen | 1998 | | pagina 32