1175 HOEDENWINKEL HOOFDSTRAAT HM Een blik in de Hoofdstraat met in het midden met wit gordijn de hoedenwinkel. Ik wil jullie een verhaal vertellen van mien eigen femielje en speciaal van mien Growader van 1852 en Grommoeder van 1857. Mien Growader hiette Kees Asjes en was beurtskipper. De beurtskipper was vroeger de vrachtrijer van nou, en mien Opa verdiende deer de kost mee. Deer op een dag wier ie wat snood op Trijntje Bakker een dochter van een rieke boer van Stroe, de riekste boere kwame vroeger van Stroe, en de verkering ging an. Na een tijdje beslöte ze om te trouwe en wat denke jullie dat Trijntje meekreeg van der ouwers? Voer Kees en voer heur een nieuwe tjalk. Dat was in die jare lang niet missellek en een pracht van een start voer een jong stel. Trijntje ging mee an boord en ze woende same lekker knus in dat mooie roefke. Al gauw was 't eerste kientje op komst en anderhalfjaar later kwam de twiede, maar toe de derde op komst was wier 't roefke te klein en Trijntje most van boord. Ze kochte een huuske midden in 't durp in de Hoofdstrèèt en deer zat ze den te wachten op er derde kien. Opa voer op Amsterdam en Rotterdam en zelfs op Antwerpen. Je ken begriepe dat dat lange reize ware en dat ie lang van huus was. Hij vervoerde hout en stiene en alles wat mit de bouw te make had. Opoe zat tuus en wou voer d'r zellef ok nag wat voeruut komme. Ze had een tientje opspaart (dat was erg veul voer die tijd) en ze besloot met de beurtskipper Ab Duunker mee te vare naar Nieuwediep. Deer was een grossierderij "de Vries" en kocht ze voer dat tientje suuker, koffie en thee en zo begon ze een boeskippewinkelke. Na een tijdje was dat tientje elf en een halve guide worren en ze ging weer naar de Vries en zo broaide ze d'r winkelke uut. Inmiddels was Opa weer tuus weest en 't vierde kien sting op stapel. Maar Opoe verkocht inmiddels hölleste, pieterolie, polleka, groene zeep, stroop, erwten en bööne en ga zo maar deur. En mit 't uutbroaide van dat winkelke broaide ze ok an 't huushouwe want uuteindelijk hadde ze ellef kiendere, weervan der twie jong sturreven binne.

Op de Hòògte - Wieringen | 1998 | | pagina 25