1169 Op 1 december 1923, 3 weken na hun terugkeer naar Duitsland, schrijft de voormalig adjudant van de Kroonprins, die met hem op Wieringen woonde, Louis Müldner von Mülnheim (1876-1945), vanuit Oels aan burgemeester Kolff Jr. (1893-1970): "Bijgaand stuur ik u de verzekeringspolis van de motor en verzoek u er met Kaan over te spreken, dat de verzekering vanzelfsprekend verder loopt. Stuurt u mij alstublieft dan de polis bij gelegenheid terug." De onlangs overleden Wieringer amateur-historicus Joh. Oedzes (1908-1998) vertelde mij eens, dat hij ooit de motor van de Kroonprins had opgekocht en voor de onderdelen uit elkaar had gesloopt. Dit moet dan om zijn eerste motor, de Indian (7-9PK) zijn gegaan, omdat uit het bovenstaande blijkt, dat de Kroonprins zijn tweede en laatste motor, een Ace, door de firma Kaan naar Oels liet overbrengen. De in het genoemde artikel vermelde smederij van Jan Luijt is in combinatie met de Kroonprins overbekend en behoeft verder geen toelichting. Buma merkt aan het einde van zijn ^tike! op, dat er ook nog enige lieden waren die zich uitsluitend met straathandel bezig hielden, maar laat onvermeld de naam van Levy Grunwald (1885-1961). Levy Grunwald was de jongste van een joods gezin met 12 kinderen. Zijn voorouders stamden oorspronkelijk uit Rusland en waren waarschijnlijk naar Nederland gevlucht door de vele zogenaamde "programs" (geweldadige vervolgingen), die daar geregeld op joden werden gehouden. Joden zijn e i hing vervolgd en antisemitisme was dan ook geen uitvinding van Adolf Hitier. Levy's vader ha een manufacturenzaak in Den Helder, welke was overgenomen door één van de broers van Levy. Een andere broer en zuster hadden samen eveneens een manufacturenzaak in Den Helder en voor hen ging Levy de boer op, onder andere naar Wieringen. Dit werk lag hem meer dan de bediening in de winkel. Hij voelde zich vrijer. Daarnaast was hij free-lance journalist voor de Helderse Courant, al werd het woord "free lance" toen nog niet gebruikt, Levy's vader had een manufacturenzaak in Den Helder, welke was overgenomen door één van de broers van Levy. Een andere broer en zuster hadden samen eveneens een manufacturenzaak in Den Helder en voor hen ging Levy de boer op, onder andere naar Wieringen. Dit werk lag hem meer dan de bediening in de winkel. Hij voelde zich vrijer. Daarnaast was hij free-lance journalist voor de Helderse Courant, al werd het woord "free lance" toen nog niet gebruikt. Het was op één van zijn venterstochten op Wieringen, dat hij de Kroonprins op de openbare weg had ontmoet en Levy had een positieve indruk van hem gekregen.

Op de Hòògte - Wieringen | 1998 | | pagina 19