1168 Zijdelings vermeldt Buma de Firma Gebroeders Kaan, beurtschippers. Op 12 juli 1921 schrijft oud burgemeester van Wieringen Arie Peereboom (1870-1945) vanuit zijn nieuwe woonplaats Bergen (NH) aan de voormalige adjudant van de Kroonprins, dat hij voor hem naar de "Alkmaarsche wasscherij" is geweest en vervolgt: 'toen ik er hedenmorgen kwam, vernam ik, (dat) Uw wasch nog niet was aangekomen; verzending per trein duurt dus veel te lang en zou 't dus in het vervolg beter zijn indien U de kleeren Dinsdag of Woensdagmorgen bij schipper Kaan liet brengen en komen ze bepaald Donderdag aan de wasscherij, die dan de schoone wasch per spoor aan U zou kunnen terugzenden; alzoo naar Alkmaar per Kaan; terug naar Wieringen per spoor". Wat een toestand om je was te laten wassen en je zou haast concluderen, dat er in die tijd op Wieringen niet gewassen werd! Maar Kaan werd ook wel ingezet voor langere reizen. Deze firma heeft na het vertrek van de Kroonprins namelijk het vervoer geregeld van zijn bezittingen uit de Pastorie te Oosterland naar zijn kasteel in het Silezische Oels, dat na 1945 een Poolse stad werd. Dat moet voor de Wieringer beurtschipper een hele tocht geweest zijn, met als laatste stuk de rivier de Oder tot aan Breslau, thans de Poolse stad Wroclaw. Het kroonprinselijk paar aan de wandel; september 1919. V.l.n.r. juffrouw von Tschirsky, één van de prinsjes, Kroonprins Wilhelm, Kroonprinses Cicilie en Piet Peereboom (1896-1983), de oudste zoon van de burgemeester. Wie herkent het winkeltje op de achtergrond? (origineel: mevrouw C. Biesheuvel-Admiraal, kopie: C.J. van der Sluijs)

Op de Hòògte - Wieringen | 1998 | | pagina 18