1164 KROONPRINSELIJKE AANVULLINGEN OP HET THEMANUMMER "WINKELEN OP WIERINGEN" Door Kees van der Sluijs In het laatste themanummer "Winkelen op Wieringen" werd een door de redactie bewerkt artikel opgenomen, dat rond 1975 werd geschreven door Ab buma, onder het pseudoniem Ab van den Oever. Een aantal van de hierin vermelde middenstanders komen voor in het vele materiaal, dat ik sinds enige jaren verzameld heb over het Nederlandse asielverblijf van Kroonprins Wilhelm. Ook in de interviews over de Kroonprins, welke ik verschillende personen afnam, werden enkele van deze middenstanders genoemd. Het leek me dan ook aardig de lezers van "Op de Höögte" hierin te laten delen als aanvulling op het bewuste themanummer. Maar eerst over de schrijver Ab Buma (1904-1980), samen met zijn vrouw "tante Cor" Buma-Tijsen (1904-1996) een goede bekende van mijn vader. Ik was dan ook verrast te lezen, dat hij het artikel geschreven had, maar niet verbaasd daarmee te constateren, dat hij dit gedaan moet hebben uit een soort historisch bewustzijn. Behalve dat Ab Buma sowieso een verzamelaar was, moet hij namelijk als geen ander hebben beseft, dat de dingen nu eenmaal vergankelijk zijn en moeten worden vastgelegd, wil je er ook latere generaties nog van kunnen laten genieten, getuige het volgende: Wat zijn naam al doet vermoeden, was zijn familie oorspronkelijk afkomstig uit Friesland, waar zijn grootvader goudsmit was geweest. Een aantal meesterstukjes van deze man waren in de familie bewaard gebleven en Ab had er op zijn beurt alvast weer een aantal geschonken aan zijn dochter als zijn enige kind en de volgende generatie. Echter slechts enkele jaren voor hij het artikel schreef, naar ik meen in 1972, zou mijn vader hem vanuit Den Oever, na een alarmerend telefoontje, naar de enorme brand rijden, die de boerderij van zijn dochter en schoonzoon in de Wieringermeer in de as legde. Hij was te hypernerveus om zelf te rijden. Nog dagenlang na de ramp liep hij met een schop in de smeulende resten te zoeken naar de allicht versmolten overblijfselen van de door zijn grootvader gemaakte sieraden, die vier generaties lang in de familie bewaard waren gebleven. Maar al zijn hoop was ijdel... Vanzelfsprekend blij dat mens en dier gered waren, moet hem dit materiële én historische verlies toch zeer aan het hart gegaan zijn. Terug naar het door hem geschreven artikel. De beschrijving speelt zich af rond 1915 en de meeste winkeliers waren dan ook nog aanwezig in de periode van 22 november 1918 tot 10 november 1923, dat Kroonprins Wilhelm (1882-1951) op Wieringen verbleef.

Op de Hòògte - Wieringen | 1998 | | pagina 14