1113 UIT DE KERKARCHIEVEN VAN VIERINGEN Vervolg op 10e jaargang nr.l blz 1083 door B.Modder-den Drijver Ds.Thamis Rampen van 5 september 1784 tot 30 mei 1790 Er is een vacature te Hippolytushoef door het overlijden van Ds.Tromp. De prediking werd waargenomen door Ds.Schutte van Oosterland. Deze vraagt om een vergadering en die volgt op 31 augustus 1784. Hij vraagt dringend een nominatie te maken ten einde de vacature te vervullen. Eenparig wordt goedgevonden te nomineren Jan Bartelink te Enkhuizen en Thamis Rampen uit Alkmaar. Deze nam waar in Dordrecht en zou per brief verwittigd worden.Aan Bartelink werd kennis gegeven door de kerkeraadsleden Jan Meijertsz Timmerman (ouderling) en Cornelis Jansz Mulder (diaken). Op 5 september hebben de beide genomineerden gepredikt en Rampen wordt benoemd. Nu volgt een stukje dat te boek is gesteld door D.Mulder, ouderling. Op verzoek van de kerkeraad op 7 januari 1785. Deze is nl. naar Alkmaar opgeroepen door de classis op 7 september 1784. De gemeente hier was het niet eens over de betaling van de ontstane kosten van deze reis en deze beroeping. De kerkeraad wilde nl. 60 gulden voor onkosten 40 gulden voor het contract geven, want dat was eerder bij Ds.Oevering ook betaald. Bij Ds.Tromp was zelfs maar f 60.- betaald. De classis wilde nu f 100.- f 60.- hebben hetgeen de kerkeraad volstrekt weigerde. Na veel gekissebis heeft de kerkeraad f 130.- betaald. Hetgeen gepasseerd tot Alkmaar in de classiskamer den 26e October 1784. En dan pas beginnen de aantekeningen van Ds.T.Rampen in een totaal ander handschrift, heel mooi maar niet gemakkelijk leesbaar. Op 5 september heeft hij gepreekt en is met meerderheid van stemmen gekozen. 26 Oktober wordt hij in Alkmaar geexamineerd door Ds.H.v.d.Hammen, predikant te Huisduinen. Op 19 november voorgesteld te Hippolytushoef. Op 27 november wordt er gecollecteerd voor de kerk van Petten. Dit werd via de classis overgegeven aan Ds.Hullesteijn op 25 april.Het bedrag was f 30:30:8. In de tijd van Dominee Rampen worden ook de moeilijkheden besproken die meester Van der Oort aangingen. Deze koster/schoolmeester had zich de ergernis van de gemeente op de hals gehaald. Hij bemoeide zich met de waardin van de herberg "De Oranjeboom". Bladzijden vol van het kerkeraadsboek worden gevuld met verslagen van vergaderingen over dit onderwerp. Hierover is al uitgebreid geschreven in het themanummer 8e jaargang nr.3. Op 2 augustus 1787 komt er een brief van de classis ineL een plan om de kosten van de maaltijden tijdens de algemene vergadering van de kerken te verhogen van 6 naar 10 gulden. In deze gemeente kregen ze die uitgave terug (F 6.-) van de overheid. Er werd weer eindeloos vergaderd en het kwam er op neer dat ze hier zowel als in Den Helder, Huisduinen, Oost- en Westgraftdijk en de Rijp geen verhoging willen. Dan mogen ze niet meer mee-eten, voor die f 6.- kunnen ze in een herberg gaan eten. De meerderheid van de kerken is dus voor de verhoging, maar ze willen die 5 tegenstemmers toch niet de maaltijd ontzeggen. In januari 1788 werden uit dubbeltallen de volgende ouderlingen gekozen: Jan Meijertsz.Timmerman, Evert Heijblok en Pieter Weertsz.PoelOp 9 januari werd er vergaderd om de nieuw benoemden te installeren. Dan wordt er gevraagd

Op de Hòògte - Wieringen | 1998 | | pagina 19