1091 De bank is ontworpen door G.Stomps van de Rijksgebouwendienst uit Den Haag en vervaardigd door Nusink uit Amsterdam. Nu was voor ons de vraag hoe die 6 gemeenten op het idee gekomen waren om samen zo'n bank te geven en ook, omdat het zo'n mooie bank is, hoeveel die wel gekost had. Dus verder lezen. En dan blijkt dat ene heer A.W.Michels, lid van Gedeputeerde Staten, zich belast of belast wordt met de aankleding van het nieuwe Provinciehuis. Hij schrijft alle gemeenten van Noord-Holland aan om mee te doen en doet suggesties over de te besteden bedragen. Die zouden b.v. kunnen afhangen van de belastingdruk van de gemeenten. En hij stelt voor dat de eilanden die bij Noord-Holland horen samen iets zullen doen. De burgemeester van Terschelling gaat aan 't rekenen hoeveel elk eiland dan zou moeten betalen en komt via ingewikkelde formules op de volgende bedragen: Wieringen f 220,- Texel f 180,- Marken f 25,- Terschelling f 40,- Vlieland f 5,- Urk f 30,- Totaal f 500,- Uiteindelijk bericht de burgemeester van Texel aan de heer Michels dat de eilanden voor het nieuwe Gouvernementsgebouw, zo als het dan nog heet, de volgende bedragen zullen overmaken: Urk f 80,- Marken f 35- Wieringen f 150,- Terschelling f 40,- Vlieland f 10,- Texel f 200,- Totaal f 515,- Van dat bedrag zal een bank worden gekocht met de wapens van de eilanden erin uitgebeiteld. Dat was overigens ook al een voorstel van de heer Michels. Alle voorstellen en suggesties van de heer Michels worden niet door alle gemeenten even enthousiast ontvangen. Sommige voelen er niets voor mee te betalen aan de cadeaux. 't Is immers crisistijd; 1929 - 1930. Dan oefent Michels middels brieven enige dwang uit en voor zover wij konden nagaan bezwijken de meeste gemeenten onder deze druk. 't Levert de heer Michels wel een spotprent op in de Zaansche Courant. Op 7 februari 1931 schrijft de griffier Meinesz naar de zes gemeenten dat de bank is aangekomen en dat de Gedeputeerden Staten de monumentale bank met groote belangstelling hebben bezichtigd en mij opgedragen U te berichten, dat zij met het fraaie geschenk bijzonder ingenomen zijn."

Op de Hòògte - Wieringen | 1998 | | pagina 25