1084 Het verslag van deze bijeenkomst werd getekend door de ouderlingen Jan Croon, Lukas Fregat, Sijmon Botter en de diakenen Cornelis Volkertsz, Nan Cornelisz.Mostert en Hendrik Kooij Na gedane predikatie is op 25 mei de Eerwaarde A.Tromp met eenparigheid van stemmen door de "Mansleedematen" der Gemeente tot predikant beroepen, getekend door Rampen en Posthumus. 1778: op 3 maart 1778 wordt er op Westerland niet gepreekt wegens ziekte, op 8 maart wel, maar de Dankzegging des namiddags werd niet verricht om voormelde reden. Op 17 juni wordt er huisbezoeking gedaan in de buitenwijken en "den 18e dito in 't Dorp zelve en alles wel bevonden." Op 13 september een algemene bediening te Oosterland wegens ziekte van Ds.Schutte. 1779: op 6 juni werd het verzoek voorgedragen de kerk van Schoorl geldelijk te steunen voor herbouwing. En ook de kerk van Alwijler in het gebied van Frankrijk op de grens van Lotharingen vraagt steun. Er werd besloten de kerk van Schoorl een gift uit de diakoniekas te geven en voor Alwijler werd op de 27e juni des namiddags in de kerk in plaats van voor de gewone armen voor deze kerk gecollecteerd. Dit werd van te voren bekend gemaakt en het geld zou op de volgende classisvergadering worden overhandigd De collecte voor Alwijler bracht f 29.- op. Voor Schoorl kwam 7 gulden uit de kas. Maar om gelijk te zijn met Oosterland werd dat vermeerderd tot 10 gulden en 10 stuivers. 29 oktober: Antje Roos vraagt aan Jan Meijertsz, diaken, haar gehele boedel te mogen opdragen aan de diaconie en "om besteed te mogen worden"Dat moest eerst ter vergadering voor advies. Op 22 november doet Antje Roos benevens haar kinderen afstand van haar roerende en onroerende goederen ten behoeve van de diaconie. Ze is besteed bij haar dochter Klaaske Doedes. Zolang zij en haar dochter zouden leven zouden zij jaarlijks de som van één honderd en vier gulden ontvangen. 1780: op 26 januari wordt besloten een nieuw boek in folio aan te leggen voor de goederen van de diaconie en meer geregeld de zaken in te boeken. Op 23 mei besluit men de algemene bediening 8 dagen te verschuiven daar deze zou vallen 's daags na de Schager paardenmarkt. Dan volgt een aantekening die ook bekend is als een acte van indemniteit. D.w.z.als een lidmaat vertrekt naar een andere gemeente de vorige gemeente een soort borgstelling afgeeft voor het geval de lidmaat armlastig zou worden. In dit geval gaat het over Neeltje Jans Mulder, lidmaat van deze gemeente, zij is in januari gehuwd en woont nu in Schagen. Zij krijgt een borgtocht voor 6 jaar.

Op de Hòògte - Wieringen | 1998 | | pagina 18