1060 HOE KWAMEN ZIJ OP VIERINGEN Anne Oldersma werd in Ooststellingwerf geboren, zo ook zijn vrouw Lolkje van der Duin. Het was omstreeks 1870. Anne was een goede turfsteker en werkte in het veen in Ooststellingwerf. Ze kregen 8 kinderen, 5 zonen en 3 dochters. Toen het veen opraakte, verhuisde de hele familie naar Emmer Compascum. Daar was veel turf dat nog niet ontgonnen was. Anne werd turfbaas, had een aantal mensen onder zich. Hij had ook een winkeltje en verkocht aan de arbeiders alles wat ze nodig hadden. In de winter werd alles op de pof gekocht en in de zomer werden de schulden weer afbe taald. De arbeiders woonden in een heel klein huisje of in plaggenhutten, er was geen gas, geen electriciteit, geen riolering; wel waterputten en petroleumlampen. Er werd hoofd zakelijk turf gestookt. Alle kinderen, niet alleen de jongens maar ook de meisjes, werkten in het veen. Ook de vrouwen gingen mee, de klein ste kinderen in de kruiwagen of de kinderwagen. Ze moesten vaak ook nog heel ver lopen voor ze in het veen waren. Eén van de zoons, Lieuwe, die 7 maart 1902 in Ooststelling werf was geboren, is op een gegeven moment naar Limburg gegaan, heeft korte tijd in de mijnen gewerkt. Hij vond dat maar niets, zo benauwd onder de grond. Toen naar Eindhoven, naar Philips. Maar voor zo'n buitenman was een fabriek ook niks. Annp Oldersma en Lolkje v.d.Duin Toen ging Lieuwe naar Wieringen, hij werkte bij de Grontmij voor de Zuiderzeewerken. Hij kwam in de kost bij Roelof Idema, ook een geëmigreerde Fries. Lieuwe trouwde in Emmer Compascum met Harmke Lubbers, zij kwam ook uit Emmer Compascum. Lieuwe en Harmke kregen 2 kinderen: Anne geboren 6 juni 1930 en Hillie geboren 17 september 1941.

Op de Hòògte - Wieringen | 1997 | | pagina 18