1058 Maar werd 't wind'rig, nat of koud, o wee Dan bleek de school ons, o zo oud, o wee Dan riep er een soms: Meester 't lekt Mijn schrift is door 'n spat gevlekt. Of wel: de schoorsteen pekt Hoe 't aan mijn voeten trekt In school, in school! 't was er dan raar In school, in school! 't was er dan naar. Het schoollokaal was 's winters ook, hoezee Gezellig vol,-van roet en rook, hoezee Zoo ook 't portaal, als blauw en bont Er menigeen in 't donker stond, Al zoekend in het rond En klomp noch mantel vond; In school, in school Gezellig was 't daar In school, in school Ja stellig dat is waar. Maar anders was 't er aklig leeg, o hé Verrot, vervallen, verfloos, veeg, o hé In banken, elk een schilderij Van schepen, zaten zij aan zij Wij in een lange rij Zoo scheef en krom erbij Op school, op school! Hoe zaten wij daar? Op school, op school! Wij zakten in elkaar. Gelukkig werd de school te klein, hoezee! Voor zooveel kinderen als hier zijn, hoezee! "Een nieuwe school" sprak toen de Raad, "De oude om!" klonk het kordaat. Zoo viel zij inderdaad: Al wat bestaat, vergaat. De school, de school! Verdween nu zoowaar! De school, de school! De nieuwe is klaar. Uit dit versje blijkt hoe men hunkerde naar de nieuwe school, en toch...en toch... trachten wij nu herinneringen op te diepen van al dat oude, dat heenging, wekt 't een verlangen naar 't onbereikbare, dat alles nog eens te mogen zien, ook dat oude blauw geschilderde winkeltje van Neeltje Rietvink, waar we een koeietong haalden als we honger hadden, of 'n dikke pijp drop, of 'n paar hulleste (klompen)die als 'n berg op de dorsch opgestapeld lagen. En dan in de zomer, als 4 of 5 suikerperen voor 't raam ons melden, dat ze te koop waren. Hoe hunkerden wij ernaar voor 'n cent onze zakken er mee te vullen, want Neeltje was er niet zuinig mee. Het winkeltje is al jaren geleden afgebroken en vervangen door een nieuw, waar thans kinderen en kleinkinderen wonen, want 'n geslacht ging sinds voorbij. Al die rijzige eenvoudige figuren met ringbaarden daar in die boerderijen met 'n geteerd houten schuurschot langs de Akkerweg op de haid (heide) zijn allen heengegaan, doch de beeltenis van die oude trouwe Oosterlanders staat ons nog helder voor de geest. (wordt vervolgd) Prettige Kerstdagen en Gelukkig Nieuwjaar!

Op de Hòògte - Wieringen | 1997 | | pagina 16