Onder de tkethuits 1042 Eens toen buurman Jan het hok had schoongemaakt en bij ons in de keuken koffie- of theesurrogaat zat te drinken, kwam hij zelfs een kijkje in de keuken nemen. Toen de oorlog was afgelopen en de mannen weer thuis waren, is het varken geslacht. Maar mijn moeder en ik hoefden er niet van, er was toen ook alweer ander eten. De kippen legden aardig wat eieren. Ik kan me herinneren dat we van zes kippen meestal zeven eieren in de week hadden. Toen er een kip broes werd, moest ik op de Akkerweg bij Gartske (meen ik) broedeieren halen. We beleefden het toen dat de haan af en toe de taak van de broedkip overnam. Buurman Jan rookte paling in een ijzeren ton, die hij met turfmolm en houtspaanders stookte. Buurman zat dan op de stoep voor de keuken de paling aan spitten te rijgen. Die werden in de ton gehangen en er ging een jutezak overheen om de rook binnen te houden, denk ik. De omroeper/aanzegger was ook zo iemand die ik waarschijnlijk nooit had leren kennen als er geen oorlog was geweest. De aanzegger kwam vertellen, als er iemand was overleden. Hij zei dan zoiets van "namens de familie deel ik U mede dat is overleden. De begrafenis zal zijn Mijn moeder zei dan "Dank U wel," waarop de goede man dan zei "tot Uw dienst" en dat vond mijn moeder maar luguber. Die omroeper, ik neem aan dat het dezelfde was (wie weet nog wie dat was?)riep ook andere dingen om zoals "bij de noodslachting is vandaag te koop". Bij begrafenissen ging de stoet meestal langs de school, de gordijnen in de klas gingen dan dicht, evenals de gordijnen bij de meeste huizen. De lijkwagen vond ik erg mooi en als ik in de gelegenheid was, ging ik stiekum kijken. Er was zelfs een keer een dubbele begrafenis, ik meen van twee zusters. Dus was er een wagen ergens anders geleend en reden er twee van die mooie wagens achter elkaar. Welk koffieiurrogaal kieat het tijnate t kopje, dat zoo sterk naar surrogaat smaakt, Is lang zoo lekker niet als R. H. D. R. H. D. smaakt echt naar koHle. Er ls dan ook een Hink percentage echte, geurige kolfle door vermengd En R H.D. wordt met de uiterste zorg gebrand en gemêleerd. KAHREL'S THEE N.V- GRONINGEN v w natuurlijk het beste. Vraag daarom Uw winkelier Theesurrogaattabletjes van de Thee-vakman Kahrel 10 labletjes voor 50 kopjes 25 cent

Op de Hòògte - Wieringen | 1997 | | pagina 32