1036 HOE KWAMEN ZIJ OP VIERINGEN Jacob de Ridder werd 2 september 1886 geboren in Niewaal, 5 km stroomafwaarts van Zaltbommel. Zijn vader Teunis de Ridder werkte aan "buitenwerk", dat was werk langs de grote rivieren, vooral aan de kribben. Jacob heeft maar drie jaar lagere school gehad en ging al als kleine jongen mee naar het werk. Als het werk 1 uur gaans weg was, gingen ze 's avonds naar huis. De mannen liepen dan 1 uur naar en 1 uur van het werk. Ze moesten meestal om 5 uur beginnen tot 7 uur 's avonds. Jacob liep dan met de volwassen mannen mee, sliep dan nog zo'n beetje en liep op de cadans van de mannen. Af en toe schrok hij wakker, liep zo'n beetje tussen slapen en waken. Grootmoeder de Ridder, moeder van Jacob, vrouw van Teunis Sr. Jacob de Ridder In die tijd waren de richtingbordjes niet in kilometers maar in "gaans bv. Zaltbommel-Gameren i uur gaans, Gameren-Niewaal ook een uur gaans. Die bordjes waren er nog in de jaren twintig. Als het verder was dan 1 uur gaans werd er een onderkomen gezocht, een keet, meestal een ark, ook wel een café. Er was wel eens wat te doen over het eten.nl.als één van de mannen teveel aardappelen had gegeten. Toen had een tijdlang ieder een eigen net met aardappelen in de pan, maar dat werkte toch niet zo goed. Jacob moest in het begin alle soorten werk doen, met zand, grind, basaltblokken. Hij leerde zichzelf rekenen uit boekjes. Jacob kwam uit een gezin van 8, hij was wel de oudste zoon maar er waren 2 zussen voor hem. Jacob had 2 broers en 5 zusters. Als het winter werd en de vorst viel in, was iedereen werkeloos. Geen uitkering of w.w. Ze leefden dan van een varken in de kuip, bonen in het zout, aardappels van het eigen stukje grond. 30 April 1909 zat Jacob op een baggermolen, op die dag werd prinsen Juliana geboren. De kok had sla klaar gemaakt en in plaats van azijn had hij er zoutzuur op gedaan. En daar zaten de mannen met blaren in de mond. Toen zei er een:" Als het altijd zo moet met het eten als er en prins of prinses geboren wordt, hoop ik dat de Koningin nooit meer een kindje krijgt.

Op de Hòògte - Wieringen | 1997 | | pagina 26