1031 Het kleinschalige van de eendenhouderij en de strenger wordende milieu-eisen werden tenslotte noodlottig voor deze bedrijfstak. Er is nog enige tijd geprobeerd het risico wat te spreiden door het mesten van peking-eenden, maar ook dat was een zeer marktgevoelig bedrijf. De watervoorziening: eenden zijn watervogels. Er moest dan ook constant water voor ze beschikbaar zijn. Reden waarom de eendenhouderijen dan ook op de laagste punten van Wieringen waren gevestigd. Het Heemraadschap zorgde voor voldoende water in de sloten en ook voor het afvoeren via hun gemalen. Voor deze diensten legden ze een aanslag aan de eendenhouders op. Toen ik in 1956 begon, betaalden alle eendenhouders tussen de f 25,- en f 50,- aan het Heemraadschap. Dat werd spoedig anders, in 1966 kregen we een aanslag van f 2900,-, die een commissie bestaande uit drie eendenhouders moest verdelen over alle eendenhouders. De huisvesting: De huisvesting van de eenden was in eenvoudige hokken, gemaakt van schaaldelen z.g.gepotdekseld. Later werden deze hokken wat hoger en kregen ze ook een andere vorm. Het bijgevoegde kaartje laat zien waar de bedrijven waren gevestigd en wie in de loop der tijden eigenaar was. Dit waren zo enige impressies van het wel en wee van de eendenbedrij ven door de jaren heen. Wellicht kunnen anderen hier nog iets aan toevoegen. J.Tijsen Mz. Slingerweg 67 Hippolytushoef Waarde Ma Noefer, Noordewiend stof, deer komt mooi weer op oaf, dat is uutkommen. Matje wat is et heet. De moske voalle dóód van et dak. Ök binne der veul kukelehaantjes. En heel Wieringen leit an Lutje. De was an de liend et liekt wel skuurpepier, dat voer et strieke moet et stiefgoed eerst invocht worre. Je ken et vanzellef niet op een proal in de kas leage. De wethouwer zeit dat de iepebóóm siek en seer is. Nou weet ik vanzellef niet of sie deer de kreupeliep mee bedoelt, dat sting er in de krangt niet bij docht ik. Songde asse die bóöme vort moete, den fiend der kaalslag plaas. Ongse aalebesseböömkes doen et best we heawwe der wel nette overgooid, aars worre die ok kaalsloegen.

Op de Hòògte - Wieringen | 1997 | | pagina 21