981 Ondertussen is er natuurlijk geld nodig om dit plan te verwezenlijken. Op 12 november 1845, nog voordat de concessie verkregen is, heeft zich een Maatschappij gevormd tot indijking en bepoldering van de Waard-Nieuwland Enige bestuurders van deze Maatschappij zijn Van Hengel en Portman. Deze Maatschappij krijgt geld om tot indijking over te gaan van een in Rotterdam opgericht vennootschap onder de naam "Vereniging tot Hypothecaire geldschieting op het Nieuwland ten Zuidoosten van Wieringen." Dit gebeurde op 24 januari 1846 onder directie van notaris J.M.A.Cazaux te Rotterdam. Van deze vennootschap werden de heren Portman en Van Hengel ook weer lid. Daarnaast waren er nog 2 commissarissen, te weten de heer Mr De Kempenaer, advocaat te Den Haag en de heer Mr.Gevers Deijnoot, advocaat te Rotterdam. Er wordt een eerste hypotheek verstrekt van f 300.000,-. Dat blijkt later te weinig te zijn, er komt nog f 35.000,- bij als tweede hypotheek. Voorwaarden tot indijking In december 1845 worden de voorwaarden opgesteld, waaraan de heren Portman en Van Hengel zich moeten houden als ze overgaan tot indijking. In deze voorwaarden worden o.a.genoemd de richting van de bedijking, waarna de polder ca.460 bunders groot wordt. Dan staat er een beschrijving in van het dijkprofiel, hoogte, breedte, glooiing ed. Ook de uitwatering van de Stroeér polder wordt vastgelegd. En natuurlijk de bemaling. Die zal plaats vinden door een vijzel-windmolen met een vlucht van 20-22 ellen. De polder zal klaar moeten zijn vóór 1 januari 1848. Er kunnen onvoorziene omstandigheden optreden waardoor dat niet lukt, dat wordt dan nader bekeken. In juni 1846 volgen nog een paar wijzigingen in dit contract met voorwaarden, maar in grote lijnen is alles goedgekeurd door de Minister van Binnenlandse Zaken C.Vollenhoven. Start werkzaamheden Op 1 oktober 1845 zijn de werken voorlopig aanbesteed aan de aannemers J.van Haaften, A.Prins en W.Schram.Definitief op 13 februari 1846. Er wordt een bekwame hoofdopzichter gezocht en de heren Portman en Van Hengel hopen in de heer J.Ortt een bekwaam raadsman, die van bedijking veel afweet, te hebben gevonden. Hij is ingenieur van waterstaat en ook nog jonkheer, hij heet officieel J.Ortt van Schonauwen. Bestuur nieuwe polder Op 25 november 1847 wordt er een ontwerp reglement vastgesteld voor het bestuur van de nieuwe polder genaamd Waard-Nieuwland. Tot dijkgraaf wordt benoemd Mr.J.van Hengel. Tot heemraden C.C.van Hall en F.Sieuwertz. Tot heemraadsecretaris N.Poel en tot heemraad-penningmeester J.Wijn (schoolmeester. In het reglement wordt in 19 artikelen het bestuur en reilen en zeilen van de polder vastgelegd. Het moet goedgekeurd worden door Koning Willem II, bij Koninklijk Besluit en met enige wijzigingen gebeurt dat.

Op de Hòògte - Wieringen | 1997 | | pagina 7