1006 Meekrapplant en meekrapteelt De meekrapplant werd verbouwd om de wortels, waaruit een kleurstof (rood) bereid werd, die in de textielindustrie werd gebruikt. De meekrapwortels moesten in september uitgedolven worden met de meespade. Dit was een lange smalle schop met een iets naar voren gebogen ijzerbeslag van ca.55 cm lengte. Dat was zwaar werk en werd voor die tijd (midden 1800) goed betaald. De hoopjes wortels werden op een wagen geladen en naar de meestoof gereden. Een meestoof bestond uit een droogtoren, een koude stoof of gewone landbouwschuureen stamperij en een verblijfplaats voor de arbeiders. Vanaf het land gingen de wor tels in de koude stoof. Van verschillende eigenaren (er waren meerdere landbouwers die meekrap verbouwden) gingen de wortels op afzonderlijke hopen, meestal verdeeld over meerdere zolders. Daarna moest de meekrap ge droogd worden, dat gebeurde in de droogtoren, een vierkant stenen gebouw van 15 meter hoog, waarin meestal 4 zolders met latwerk. In het midden van elke zolder was een luik,waar- Meekrapplant door gehesen kon worden en waar een ladder stond. (tekening van Anton Pieck) Uit de koude stoof ging de meekrap in manden met 4 handvatten naar de eerste zolder van de warme stoof en werd daar uitgespreid. Na een bepaalde droogte ging het een zolder hoger en daarna weer een zolder hoger om bovenin te eindigen. Het drogen geschiedde doordat onderin de toren een gemetselde stookplaats was waar met turf of kolen een vuur werd gestookt. De warme lucht en de rook, die ontstond, werd door gemetselde kanalen onder de eerste zolder door geleid. Er waren openingen in die kanalen en zo kon men de warmte regelen met sluitstenen. Als de meekrap één keer door de toren was gegaan, moest het gedorst worden onder een aangrenzend afdak. Aarde en andere ongeregeldheden werden losgemaakt, met de wanmolen verwijderd en de wortels worden in stukjes gebroken door de dorsvlegel. Dan worden deze stukjes nagedroogd en tenslotte fijngestampt. Dat gebeurde in de stamperij, waar een groot molenrad door drie paarden in beweging werd gebracht en dat molenrad bracht het stampwerktuig in beweging.

Op de Hòògte - Wieringen | 1997 | | pagina 32