992 In 1886 wordt Fokke Pruimboom als arbeider aangesteld voor 9 cent per uur. Kennelijk zijn er dan twee arbeiders. Droogmaking Wieringenneer Er is ondertussen een Commissie benoemd "voor de voorlopige kosten tot droogmaking van de WieringermeerHet polderbestuur van Waard Nieuwland geeft in 1869 deze commissie een subsidie van f 250,-. De heren J.Breebaart (dijkgraaf) en D.Tool (hoofdingeland) gaan in 1870 als afgevaardigden deel uitmaken van deze commissie. Stoomgemaal De kleine molen die in 1853 is gebouwd, is aan vervanging toe. In 1868 krijgt K.Klaij opdracht een plan te maken voor een nieuwe molen. Die moet komen op de dam van het kanaal tegenover de Kaapweg. Of deze molen er echt komt is uit de notulen niet duidelijk. In de vergadering van 4 maart 1873, een gecombineerde vergadering van de polderbesturen van Wieringen en Waard Nieuwland, wordt beraadslaagd over het bouwen van een stoomgemaal ter bemaling van de Polder Waard Nieuwland en de Wieringer polders En het stoomgemaal zal er komen. Er wordt een commissie benoemd voor de aankoop van een locomobiel voor dit stoomgemaal. Daar is een geldlening van f 7000,- voor nodig. Aangenomen kan worden dat deze bemalingsinstallatie in 1874 in gebruik is genomen. De eerste machinist is J.Vroom. In 1888, na 14 jaar al, is het stoomgemaal verouderd. Er wordt f 25.000,- geleend tegen 4%. Op 26 oktober 1888 wordt het nieuwe stoomgemaal in gebruik genomen. Electrisch gemaal In 1931 krijgt machinefabriek Gebr.Stork Co. te Hengelo opdracht een electrische bemalingsinstallatie te leveren voor f 3940,-. In 1932 gaat deze machine aan het werk. Later, in 1935, wordt de schoorsteen van het stoomgemaal afgebroken, die doet geen dienst meer. En de molen wordt verkocht. Dat electrische gemaal kon er komen omdat Wieringen ondertussen electriciteit had gekregen. Dat was rond 1926. Dan kan er nog niet meteen overgeschakeld worden op electrisch malen, omdat eerst de schuld op de bestaande machine afbetaald moet worden. In 1962 moet weer overgegaan worden tot aanschaf van een nieuwe electrische bemalingsinstallatie. Dit nieuwe gemaal wordt geplaatst aan de Polderdijk om beter te kunnen lozen op het Wieringerrandkanaal van de Amstelmeerboezem. Molenaarslater machinist In 1872 neemt molenaar T.Witsmeer ontslag en wordt opgevolgd door Gerrit Luijt. Naast molenaar zijn moet hij alle reparaties verrichten aan molens, de sluis, duikers, magazijn, steiger en bruggen. Kortom: alles wat de polder in eigendom heeft, moet hij onderhouden voor f 9,- per week. De materialen zijn voor rekening van de polder.

Op de Hòògte - Wieringen | 1997 | | pagina 18