944 In januari 1754 werd er kerkeraad gehouden en werd Aaltje Sijmons Oost gekapitteld omdat ze, hoewel ze beloofd had de ruzies met haar neef Sijmon Smit thans diaken, bij te leggen, dit niet gedaan had. "Integendeel nieuwe bewijzen van vijandschap gevende is deze zaak ondersogt en Aaltje voor den kerkeraad compareerende ernstiglijk vermaand tot den vrede dien zij beloofd heeft te zullen zoeken, tot volkomen genoegen van S.Smit, die daartoe reeds vele middelen hoewel tevergeefs had in 't werk gesteld." 22 December 1754 besluit de kerkeraad dat voortaan bij het dopen van kinderen, waarvan de vader geen lidmaat, ziek of absent is, een andere lidmaat als getuige aanwezig te laten zijn. Omdat de dominee naar Alkmaar gaat, zal dezelfde kerkeraad nog een jaar ongewij zigd aanblij ven WIGBOLD MUILMAN Willemsz. Van 15 augustus 1756 tot 30 november 1757. Zijn vader was predikant in Den Haag, twee ooms in Zwolle en Den Briel. Hij komt van 's Gravenhage en vertrekt naar Edam en vandaar weer naar Den Haag in 1759. Ziin handschrift is mooi en zou nu kalligrafie genoemd worden. Er wordt door de broeders besloten dat met ingang van het jaar 1757 2 nieuwe boeken zullen worden aangelegd "in welker zal worden aangetekent de Rekening van Ontfang en Uitgaaf te beginnen met de Rekening van 1756 en dus zullen in dit boek voortaan geene Kerkelijke Rekening meer geplaatst worden'. In de kerkeraad zitten Jan Keijzer, Jan Mulder, Jan Kooijman, Jan Maars en in Westerland zijn dat Jan Gouw en Aldert Jansz.Annes. Op 17 juni zou de dominee met Maarten Haijesz huisbezoek doen "doch hierin verhindert door een schieliik sterfgeval van de grootmoeder van mijnen waarden Amptgenoot Ds.Penneman." Hij moest de Avondmaalsdienst Zondags overnemen in Oosterland. Op 6 september deelt hii de kerkeraad mee dat hij beroepen is naar Edam. Gedurende de tijd dat hii hier was, heeft hij niet in de kerk van Westerland kunnen preken veroorzaakt door het feit doordien de Preekstoel aldaar nog niet in staat was." Hii schenkt de kerkeraad een kistie om de kerkboeken te kunnen opbergen. (wordt vervolgd)

Op de Hòògte - Wieringen | 1997 | | pagina 30