941 MOGELIJKE OORSPRONG PLAATSNAMEN Over een gedachte, die al enkele jaren bij mij speelde, is, door het vinden van de Vikingsieraden op Westerklief, een grotere kans, dat het zo geweest zou kunnen zijn. Omdat ik er wel eens over gesproken heb, dat bepaalde plaatsnamen op Wieringen oorspronkelijk uit de tijd van de Noormannen zouden kunnen komen, werd gevraagd, of het misschien een idee zou zijn over deze theorie iets te schrijven. Door vergelijking met plaatsnamen in Scandinavië zou de mogelijkheid kunnen bestaan, dat enkele op Wieringen voorkomende namen van oorsprong een andere, langere vorm hadden dan nu het geval is. Ik bedoel dan Smerp en Vatrop. Uit Smerp zouden dan één, of meerdere letters door de tijd verdwenen zijn. In de taal komt dat vaker voor. Hetzelfde geldt voor Vatrop. Bij Smerp zou het mogelijk zijn, dat tussen de r en de p een u gestaan zou hebben. Bij Vatrop zouden meerdere letters gestaan kunnen hebben met als laatste twee letters weer up.In Denemarken komen veel plaatsen voor met als laatste twee letters up. Andere plaatsen op Wieringen, die mogelijkerwijs uit de Noormannentijd stammen, zijn Noordburen en Noorderbuurt. Plaatsen met noord komen langs de hele Waddenkust voor.Maar na in Noorwegen een kustplaats tegen te komen te zijn, die Nordby heet, gaf mij dat te denken. By, uitgesproken buu, betekent stad c.q. plaats. De mogelijkheid, dat Noordburen en Noorderbuurt oorspronkelijk zo ontstaan zijn. Zou er kunnen zijn. Hoaid is een ander voorbeeld. Deens hojde is hoogte, wordt ongeveer gelijk uitgesproken. Ik wil helemaal niet zeggen, dat bovenstaande juist is. Er zijn, zoals bekend, ook andere veronderstellingen. Maar de mogelijkheid, dat genoemde namen toen ontstaan zijn, is aanwezig. Of we ooit achter de echte oorsprong komen, blijft gissen. Bert Noorden EEN KIND ONTDEKT OOSTERLAND vervolg op blz.896 van 8e jaargang nr.5 Wij hadden thuis radiodistributie en er werd natuurlijk naar de radio geluisterd. Het eerste programma dat ik me echt kan herinneren was de doop van prinses Beatrix. Ik luisterde samen met Anna. Zij en ik hebben dat toen allemaal nagespeeld met mijn pop als dopeling. Uitgaan, behalve op familiebezoek, was er bijna niet bij. De enige film die ik voor de oorlog gezien heb, was Walt Disneys Sneeuwwitje, bij Cinema De Haan. Spannend met dat mysterieuze licht. Als het kermis was, nam mijn vader me mee en gingen we een paar rondjes in de draai- of zweefmolen. En ik kreeg een zuurstok, daarmee was de kous dan ook wel af. Voor de Florafeesten in Den Oever kregen we al vroeg in het voorjaar een stekje, wat dan in de herfst als volwassen plant moest meedingen in de wedstrijd om de mooiste plant. Volgens mij hebben we nooit iets gewonnen.

Op de Hòògte - Wieringen | 1997 | | pagina 27