940 IR. DIRK LUCAS ASJES Zondag 2 februari 1997 overleed te Den Haag Dirk Lucas Asjes op 85- jarige leeftijd. Hij was de kleinzoon van Dirk Asjes Lucasz. en Elsje Dijkshoorn Hermanusd.Dirk (opa) overleed in 1889 hij was 37 jaar oud. Elsje Asjes-Dijkshoorn overleed te Tiel, waar ook haar dochter woonde, in 1923. Dirk Lucas Asjes werd geboren in 1911 te Soerabaja, Nederlandsch Indië.Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog was hij als Shell ingenieur werkzaam in Indië. Zijn eerste vluchten maakte hij in de beginjaren van de militaire luchtvaart op Soesterberg, later werd Asjes instructeur en trad op als testpiloot. Zijn grootste bekendheid kreeg hij door zijn deelname met de Pander-Postjager aan de Melbourne Race in oktober 1934, door een fout van het grondpersoneel verongelukte de jager op het vliegveld van Bamrauli bij Allahabad, het vliegtuig ging in vlammen op. In mei 1940 ging Asjes als instructeur naar Bandoeng voor de opleiding van vliegeniers voor de bommenwerpers van de Militaire Luchtvaart. December 1943 vloog hij met een afdeling van zestien bommenwerpers van Jackson (Mississippi) via San Francisco naar Brisbane, een afstand van 12.000 kilometer Na 19.000 vlieguren leverde Asjes zijn vliegbrevet in, hij had er toen twee en vijftig jaar in de lucht opzitten. Asjes heeft een boek geschreven 'Startklaar over zijn lange vliegersleven. Hij is diverse malen onderscheiden, o.a. met de Militaire Willemsorde, tevens ontving hij het KLU- insigne. De speld, een vink met een diamanten oog, was nog nooit eerder aan iemand anders uitgereikt. Dit is maar een zeer beknopte weergave van hetgeen Dirk Asjes allemaal heeft gedaan. Hij was een uniek mens, moedig, en dat tekent de echte pionier. M.L.Boersen-Bron. „Postjaflér-avond". Thans staat vast dat' luitenant Asjes op Maandag" ZG Maart els., in „Cinema De Haan";- een 'causerie zal houden over* dêvlucht van. de Postjager naar Ihdië.'^-'V1 vsv. Tevens-zal dan de - film'-:,:„Hollaud- S- Tridia" w'orderivertoond.'"' "9.ï"- -. ••.-•-V' -v -v.. Wieringer Courant 13 maart 1934.

Op de Hòògte - Wieringen | 1997 | | pagina 26