928 In Zeeland was nooit genoeg zaad voorhanden en vooral,nadat de parasiet had toegeslagen was men nagenoeg volledig op de Waddenzee aangewezen. Verkochten de Wieringers het aanvankelijknaderhand gebruik ten ze het voor hun eigen mosselteelt. CONSUMPTIEMOSSELEN. Deze mosselen werden tijdens de le wereldoorlog in grote hoe veelheden opgevist en verkocht aan Gerd Gorter.Die had een grote mosselkokerij aan Den Oever.De mosselen werden aan lange tafels gepelt en ook het thuis pellen was in zwang. Ook Simon Koorn(heeft later Lunchroom/cafvan Tante Pietje laten bouwen) heeft nog enige tijd een mosselkokerij gehad. De mosselen werden na het pellen in vaten verpakt,om elders tot worst te worden verwerkt.De worst was o.a. bestemd voor de soldaten van het Duitse leger,dat in Belgie en Frankrijk in de le wereldoorlog was verwikkeld. Bovenstaande episode is mij verteld door Jaap Koorn. Na de problemen met de mosselparasiet in Zeeland kregen Zeeuw se vissers mosselpercelen in de Waddenzee.Men kon toen niet meer om de Wieringer visser heen en ook zij kregenin 1956 percelen toegewezenin de Waddenzee en op het Groninger Wdd. Op de percelen werd mosselzaad uitgestrooid en na enige jaren als grote mosselen weer opgevist.De mosselen werden dan met het vissersvaartuig naar Zeeland gebracht.Daar werden de mos selen via een inkoopbureau aan de Zeeuwse mosselhandel ver kocht. Zo komen de mosselen uit de Waddenzee als Zeeuwse mos selen in de winkel. Het aantal mosselvissers was in de loop der jaren sterk ver minderd.Het schip van Jan Koster was toen reeds verkocht en deed na de verkoop dienst als veerboot tussen Texel en Vlie land.Koster had inmiddels een noordzeekotter laten bouwen en dat schip voer ook onder het nummer WR 67 Simon Tijsen had ook geen mosselkorder meer en liet na de oor log een Duitse voorpostenboot ombouwen tot vissersvaartuig voor de Noordzee.Ook dat schip voer onder het oude nummer van Simon Tijsen de WR 7. De Wieringers die een perceel toegewezen kregen waren; Piet en Cor Ruitenburg Kees Doves Kees Bakker Piet en Reijer Bakker Jan en Piet Bakker Tinus en Simon Halfweeg Kees Doesburg Cor Kooy/Nan de Haan WR 41. WR 111. WR 22. WR 103. WR 194. WR 189. WR 122. WR 82. van vier

Op de Hòògte - Wieringen | 1997 | | pagina 14