908 Eerlijkheidshalve moet ik wel stellen dat niet al het fotowerk van Jonker een schoonheidsprijs verdient. Er zijn fotokaarten die wellicht beter niet uitgegeven hadden kunnen worden. Ze zijn te donker, niet scherp en wat het onderwerp betreft niet zo interessant. Toch weegt dit laatste niet op tegen het grote aantal dat hij maakte en een schitterend beeld geeft van deze tijd en van de mensen die toen leefden en werkten. Het is hem om die reden dan ook vergeven. Bovendien waren de fotografische mogelijkheden in die jaren beperkt en niet vergelijkbaar met de hedendaagse hoogstandjes. Jonker was niet alleen fotograaf maar ging ook als persfotograaf door het leven. Hij werkte op Wieringen als persfotograaf voor Corn. Bosker, de uitgever van de Wieringer Courant. Zijn foto s verschenen tevens in verschillende dagbladen en geïllustreerde bladen, zoals "Het Leven". Voor de kenners is het wellicht interessant -nog te vermelden dat Jonker de meeste opnamen maakte met een "Mentor" spiegelreflex camera (fabrikaat Golten en Breutman, Dresden, Duitsland) waarin een lens was geplaatst van het wereldberoemde merk "Carl Zeiss" te Jena (nr.249155, Tessar,l:4,5,F21 CM.DRP). Ter verduidelijking van één en ander zijn wat fotokaarten afgedrukt. Zijn er onder u die dit soort fotokaarten in zijn of haar bezit heeft dan wil ik hiervan bijzonder graag kennis nemen. Mogelijk kan van het werk van Pieter Jonker nog eens een (kleine) tentoonstelling worden georganiseerd. H.W. Braad Koningin Wilhelminalaan 14 1777 AS Hippolytushoef tel. 0227 591915 Op een Eysink (3 PK) doorkruiste Piet Jon ker Woord-Holland. De fotoapparatuur gebor gen in een kist, achter op de bagagedrager. Een foto uit 1913-

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 22