905 Een mooi voorbeeld van de productiviteit van Jonker was de overstromingsramp die Noord-Holland in 1916 trof. De Anna Paulownapolder, die zwaar door het water werd getroffen en praktisch geheel blank kwam te staan, werd nauwgezet door Jonker in beeld gebracht. Boerderij voor boerderij, vele woningen, landerijen en straten - verwoest door het water - legde hij met zijn camera voor het nageslacht vast, inclusief het bezoek van de toenmalige Koningin Wilhelmina aan het zo zwaar getroffen gebied. Een serie fotokaarten - stuk voor stuk door hem genummerd en van tekst voorzien - van meer dan driehonderd stuks. Terug nu naar ons Wieringen. Het reizen in die tijd was allesbehalve een pretje. Fotograaf Jonker kwam in het begin op de fiets met al zijn spullen. Eerst met de trein en tram en vervolgens met de postboot van Van Ewijcksluis naar De Haukes. Een flinke verbetering voor hem was de aanschaf van een "stoomfiets" zodat hij niet meer afhankelijk was van het openbaar vervoer. Eenmaal op Wieringen aangekomen begon hij eerst de verschillende opdrachten die hij had ontvangen af te werken. Een voorkeur legde hij aan de dag voor het vastleggen van meerdere personen op een foto. Hierbij zal ongetwijfeld het financiële aspekt een rol hebben gespeeld. Immers hoe meer mensen er op de foto stonden des te meer kans was er om meerdere fotokaarten te verkopen. Vele families zijn op deze wijze vereeuwigd. Daarna toerde hij over Wieringen en fotografeerde van Den Oever tot De Haukes met alles wat daar tussen ligt. In het bijzonder was hij aktief bij de diverse festiviteiten die ook in die tijd veelvuldig plaatsvonden. Mij zijn genummerde fotokaarten bekend van de landbouwfeesten gehouden in 1917 en 1930. Van de zogenaamde Burgermeestersfeesten in 1920 ter gelegenheid van de verwelkoming van de nieuwe burgermeester Kolff, die burgermeester Peereboom opvolgde, maakte hij een serie van 20 fotokaarten. Van deze serie mis ik nog 4 kaarten. Niet vergeten mag in dit verband worden het zeer roemruchte kroonprinstijdperk op Wieringen. De ex-Kroonprins Wilhelm von Hohenzollern werd in 1918 op Wieringen geïnterneerd en verbleef gedurende 5 jaar op Wieringen (verstopt op een arm eiland schreef men in Duitsland). Hij woonde in de pastorie te Oosterland. Niet te geloven dat Wilhelm ooit was voorbestemd als toekomstig Keizer van het machtige Duitse Rijk. Het bezoek dat zijn gemaal de ex-Kroonprinses Cecilia met de vier zonen Friedrick, Hubertus, Wilhelm en Louis Ferdinand in 1919 aan haar echtgenoot bracht, was voor Jonker weer een uitgelezen moment de nodige plaatjes te schieten. Meer dan 40 wederom een complete genummerde serie met tekst, was het resultaat. Ik denk dat van deze fotokaarten, met uitzondering van een aantal nummers in de 30, grote aantallen door Jonker zijn vervaardigd en verkocht. Op venzamelbeurzen en in fotoalbums op Wieringen kom je deze kaarten nog regelmatiq tegen.

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 19