Fotograaf Pieter Jonker ook op Wieringen actief 904 door H.W. Braad De heer J.J. van der Gulik uit Hoorn schreef in 1985 in de 52e bundel van het Historisch Genootschap Oud Westfriesland,"West - Frieslands Oud en Nieuw",een schitterend artikel over fotograaf Pieter Jonker, getiteld 'Foto P. Jonker': nog altijd een naam in Noord-Holland. Met zijn toestemming mag ik gebruik maken van de door hem verzamelde feiten en wetenswaardigheden waarbij ik uiteraard heb getracht zoveel mogelijk het voormalige eiland Wieringen te betrekken. Waarom toch deze interesse voor fotograaf Pieter Jonker? Een antwoord hierop is snel gegeven. Ik ben een enthousiast verzamelaar van ansichtkaarten en vooral fotokaarten van fotograaf Jonker hebben mijn grote belangstelling. Ruim honderd jaar geleden koos Pieter Jonker het toen nog praktisch onbekende beroep van fotograaf. Er is niemand geweest die geheel noordelijk Noord-Holland - inclusief het eiland Wieringen - zo uitgebreid fotografisch in beeld heeft gebracht. In veel fotoalbums - vooral bij de wat ouderen onder u - bevinden zich door Jonker gemaakte foto's. Vooral de vele verzamelaars van prentbriefkaarten spreken nog altijd over hem en hebben in hun verzameling ongetwijfeld meerdere van deze fotokaarten. Nog steeds worden van bewaard gebleven glasplaten afdrukken gemaakt die veelal haarscherp zijn. Helaas is de tweede wereldoorlog er debet aangeweest dat het merendeel van deze zo waardevolle collectie is vernietigd. Pieter Jonker werd op 18 september 1875 in Castricum geboren. Op 18-jarige leeftijd vertrok hij naar Amsterdam waar hij bij een kruidenier werkte en in kontakt kwam met enkele fotografen. Het werk van deze fotografen boeide hem mateloos en na te zijn getrouwd vestigde hij zich als fotograaf in Alkmaar. Hij ging met zijn camera de straat op en maakte vele straatopnamen. Een aantal hiervan ging naar een drukker die ze als prentbriefkaart uitgaf. Vermoedelijk werd dit laatste door hem gedaan omdat de vraag groot was en het voor hem als fotograaf niet mogelijk was zoveel fotokaarten af te drukken. Ook op Wieringen zien we prentbriefkaarten met op de achterkant vermeld Foto P. Jonker, uitgegeven door een plaatselijke winkelier. Voor Jonker was het grote werk begonnen. In de loop van de jaren groeide dit uit tot een omvang waarvan heden ten dage nog steeds niet bekend is hoeveel foto's (lees fotokaarten) hij gemaakt heeft. Het moeten er naar mijn mening vele vele duizenden zijn geweest.

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 18