885 Hier worden nu notities uit de kerkarchieven van Wieringen opgehaald, maar wat gebeurde er landelijk gezien In 1716/1717 was er een "Grote Vergadering" in 's Gravenhage om te komen tot een sterker controlerend gezag, want de Nederlanden hadden 7 provinciën met een grote zelfstandigheid. Wij (Wieringen) behoorden tot Holland en Zeeland, de sterkste van de zeven. Johan Willem Friso verdronk in 1711 bij de Moerdijk en wij kwamen daardoor in het 2e Stadhouderloze tijdperk. Tot in 1727 werd Simon van Slingelandt Raadpensionaris Het economisch beleid was zwak en er was nog steeds een sterke bestuurlijke decentralisatie In 1747 maakte een volksbeweging de zoon van Friso, Willem IV, stadhouder van alle zeven gewesten. Zijn bevoegdheden waren zo ruim, dat hij koninklijke macht had. Hij was o.a. kapiteinadmiraal-generaal, dat werd erfelijk. Het volk bleef onrustig, de handel werd getroffen door oorlog en veepest op het platteland, circa 1744.Er stierven 160.000 stuks vee, er waren er nog 135.000 over. In 1748 brak het pachtersoproer uit in de steden, de schutterijen waren ontevreden, de scheepstimmerlieden waren Prinsgezind en langzaam ontstonden twee partijen: de Patriotten (regenten) en de Prinsgezinden. De bevolking nam tussen 1650 en 1750 met meer dan 50% af. Rond 1750 begint de aardappel ander volksvoedsel als bonen,kool enrapen te verdringen. EEN EIND ONTDEKT OOSTERLAND In 7e jaargang nr.5 op blz.759 beschrijft Rita Land-Terpstra jeugdherinneringen. Hier is nog een vervolg. Ik ben aangeland bij de laatste oorlogsjaren en bij het boetje in het land van Wijntje Koorn, dat gelukkig nooit in de brand is gevlogen ten gevolge van onze experimenten met vuur. Over het algemeen zijn wij in die tijd van schokkende gebeurtenissen verschoond gebleven of het zou de brand in een houten huis op de Akkerweg moeten zijn. Van de brand zelf herinner ik me niets, maar wel de resten, ik zie nog een verbrande naaimachine in de as liggen. De familie die daar woonde, heette voor zover ik weet Volkers en dat was weer familie van Westerhof en Schrier, beiden uit het MUZ-park Er was in de familie Volkers een tweeling van mijn leeftijd, maar omdat zij naar de Christelijke school in Den Oever gingen, hadden we maar weinig contact en in de voorschooltijd was de Akkerweg voor mij ver van huis. Later is op de plaats van de keet een stenen huis gebouwd voor de familie Volkers In die tijd zijn Ineke Bpon en ik een keer met de cooperatiewagen van Jaap Mooij meegereden, wat tot een zoekactie leidde, omdat wij zoet verstopt op de bok van de huifkar zaten. Ik heb nog een foto, gemaakt door een straatfotograaf, waarop wij bij de wagen van Mooij staan. Aan deze foto is nog een verhaal verbonden. Zoals altijd werden deze foto's uitgestald in

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 27