884 UIT DE KERKARCHIEVEN VAN VIERINGEN vervolg op 8e jaargang nr.2 blz.824 door B.Modder-den Drijver. We zijn nu in het jaar 1720 en Ds.Wij denes schrijft verder zijn aantekeningen. Op 20 December wordt Klaas Doedesz wederom "van wegen sijnen openbaeren onstigtelijke wandel tot den tijd van verbetering den Tafel des Heeren verboden." Op 5 Januari 1721 en niet zoals gewoonlijk op de le, werd de nieuwe kerkeraad benoemd. De reden :"zwaren watersnoot en stormwind". Op 6 April van dat jaar werd in de vergadering besloten de Tafel des Heeren te verbieden aan Jannetje Tijsses huisvrouw van Jan Monnisz Betje Rinkes huisvrouw van Klaas Doedesz Risje Hendriks huisvrouw van Hendrik Sijmonsz Neeltje Jans weduwe van Maarten Fransz en Grietje Barends allemaal wegens wangedrag en openbaar "ergerlijk leven".En als zij hun leven niet verbeteren zal "nog zwaardere censuur over haerlieden geoefent worden." Ds. Wijdenes wordt in 1731 opgevolgd door Ds.Semeijnsz. Die schrijft b.v. in augustus 1735: de kerkeraad heeft ten aanzien van het uitbesteden van arme kinderen het volgende besloten: de diakenen moeten altijd eerst de voltallige kerkeraad raadplegen en die moeten ook de algehele goedkeuring geven over de huizen, waarin men de kinderen zaluitbesteden. Ds.Semeijns vertrekt alweer in 1736 naar Asperen. Er zijn dan nog zo'n 155 lidmaten. De opvolger heet Ds.Woutherus van Dompselaar en dat is toch een geweldige knoeier, d.w.z.wat zijn aantekeningen betreft. Om de lezer een indruk te geven hoe soms de kerkboeken er uitzien, volgt hier de kopie van een stukje aantekeningen van Ds.Van Dompselaar. 4 r

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 26