879 Meer informatie over lichterschipperij op Wieringen: themanummer "Lichterschipperij" 5e jrg.nr.3 "Op de Hoogte". Verklaring van enkele woorden: kleed strook in haar volle breedte v.d.stof waaruit de zeilen gemaakt zijn rabant touw waarmee een zeil aan de ra wordt vastgebonden vijllen met touw/leer omwinden voor het stukgaan van de touwen bonet naam van een klein zeil kontwachter een klamp met een gleuf harpuijsen een soort gele hars met lijnolie en vet samengekookt voor het insmeren van stengen en rondhouten tegen houtworm solemneel plechtig. Deze verklaringen zijn uit: Van Dale Groot Woordenboek der Ned.Taal 1970 Middelnederlandsch Handwoordenboek, Verdam. PALING KUILEN OP HET IJSSELMEER ■et de WR 213, schipper Elbert Rotgans c.s. Den Oever, zomer 1943. Dit paling kuilen werd 's nachts gedaan. Om ongeveer vijf uur 's middags werd er uitgevaren tot de volgende morgen ongeveer zeven uur. Paling was een gewild product, het was lekker en je kon ze als ruilmiddel gebruikenzowel nat als gerooktEr waren dan ook klanten genoeg Nu wilde het geval dat in de Afslag, die toen nog tegen de Noorddijk van de haven stond, ook een controleur van de voedselvoorziening aanwezig was. Dat was de heer Droge, hij kwam uit Medemblik en hij had nog een fiets op luchtbanden. (We noemden hem Prins Bernhard.) Omdat de WR 213 met een gasgenerator voer en brandstof voor de kachel schaars was, werd bij binnenkomst in de haven de pot zorgvuldig leeggehaald en de hete kolen geblust. Die gingen mee naar huis voor de kachel (in zandzakjes.) Zo ook op die dag. We lagen waar nu het dok van Jan Luyt ligt, de oostkant. Terwijl wij aan het werk waren, keken we naar de Afslag en door de lage raampjes stonden diverse "koppen" naar ons te kijken, o.a.Wiggert Tijsen, Willem Kaleveld en ook Prins Bernhard. Mijn vader, Meiert Hegeman, zei tegen mij:" Die hebben het op ons voorzien." Want er ging ook paling mee naar huis. We besloten, dat ik met de kolen eerst zou gaan en dat vader de zaak even zou aanzien. Nu kon je over twee wegen naar Hippo, de Betonweg en de Gemeenelandsweg Ik zou met de kolen over de Betonweg gaan, over het fietspad aan de noordkant

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 21