832 Om aan solicitanten te komen, moest het eiland verlaten worden om o.a. naar Haarlem te gaan. Daar werd de vacature bekend gemaakt in de Haarlemsche Courant, omdat "die door zo velen gelezen wordt". Dit was rond 1770. Daarvoor adverteerde men in "De Nieuwspapieren van den Schoolmeester"ook wel "Boekraalen der Schoolmeester" genoemd. Omdat die in 1770 niet meer verscheen, koos men voor de Haarlemsche Courant. En altijd wel met succes want er waren soms wel 19 sollicitanten. ARCHIEF KERK HIPPOLYTUSHOEF Omdat de archieven van de Schout en de Schepenen op Wieringen alleen maar iets vermelden over schoolmeesters als er strafbare feiten gepleegd werden, of in een ander geval als de meester in opspraak was geraakt, zijn de gegevens die hier weergegeven worden grotendeels uit de kerkeboeken gehaald. Deze boeken bevinden zich in de kerk van Hippolytushoef en verkeren nog in goede staat In de kerkeboeken staat vermeld dat het "secretarie" de gegevens niet bewaard. Bovendien moest men in de loop van de tijd de kerkeboeken ook al wel eens teruglezen om te weten hoe de gang van zaken bij een sollicitatie en benoeming van een schoolmeester ook al weer in z'n werk ging. TAAK SCHOOLMEESTERKOSTER, VOORZANGER Wat de eigenlijke taak van de schoolmeester was, op welke manier hij de kinderen wat leerde, vermelden de boeken niet. Ook niet waar school werd gehouden. Er was een school in Westerland, een in Hippolytushoef, een op Stroe en een op Oosterland. De leerlingen en de meester van Oosterland moesten om de 3 maanden verhuizen naar Den Oever. Dan werden de lessen daar gegeven. Deze beschikking was uitgevaardigd door de Kapelvoogden van de LigterschipperijDeze Voogden hadden een belangrijke stem in de gang van zaken in Den Oever en Oosterland, maar behalve een reglement van orde is er van hun archief weinig of niets bewaard gebleven, (zie Themanummer over de Ligterschipperij5e jaargang nr 3.) Schoolmeester, koster, voorzanger: de taak van de koster en voorzanger komen in de kerkboeken beter uit de verf. Natuurlijk moet hij de kerk schoon houden, moet hij voor kooltjes vuur in de testen van de stoven zorgen, zorgen dat de kerkezakjes in orde zijn. Maar hij moet ook de klok luiden, nist alleen voor de dienst, maar ook bij begrafenissen of als er iets belangrijks te melden viel. Het Avondmaal verzorgen was ook een belangrijk onderdeel, natuurlijk voorzingen en voorlezen tijdens de kerkdienst. In bepaalde gevallen mag hij doodkleden verhuren,een kwart van de huuropbrensgt mag hij houden. Dat was wel nodig, want de verdiensten waren niet hoog. Eèn keer wordt vermeld dat de meester f 110,- per jaar verdiend en hij krijgt bovendien een stukje land toegewezen om enig vee op te houden. In de Wieringer kerkboeken staat niet vermeld hoeveel de bijdrage is, maar de leerlingen betalen wel wat voor de lessen. Vetpot was het echter niet deze driedubbele baan. Wel zeven dagen in de week werken.

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 6