856 Op 9 mei wordt vergaderd met meester Groot. De commissie vraagt hem of hij zichzelf in staat acht als examinator op te treden. Groot denkt van wel en hij wordt meteen als zodanig aangesteld. De schout, de heer Van Pomeren,heeft zich ondertussen herinnerd dat de kosten van de benoeming alleen door de schepenen betaald moeten worden. Dat die Haarlemsche Courant inderdaad goed wordt gelezen blijkt wel als er 19 sollicitanten zich melden. De solliciteerschriften worden nauwkeurig bekeken en dan komt men tot een voordracht van zes personen: Pieter Koops schoolmeester in het weeshuis te Swol Jan Wijn in de bijschool te Barsingerhorn Ary Bobeldijk te Krabbendam Klaas de Witt te Etersheim en Schardam Andries Valk ondermeester te Diemermeer en Hendrik Veen, schoolmeester te Westerland op Wieringen. Uit dit zestal wordt een viertal gekozen op donderdag 28 mei.Omdat ouderling Pieter Bestevaer zegt dat hij die dag niet aanwezig kan zijn, mag hij een "beslooten briefje" met zijn viertal inleveren. Op donderdag 28 mei is de volgende bijeenkomst. De predikant stelt voor om voordat men over dit viertal gaat praten, eerst te bepalen of de stemming door de hele burgerij moet gebeuren of alleen, net als bij de benoeming van Van der Oort, door regering en kerkeraad. De schout geeft te kennen dat hij er voor is de hele burgerij mee te laten doen. Maar omdat er zeer binnenkort nieuwe schepenen gekozen moeten worden, zou zich de situatie kunnen voordoen dat oude en nieuwe schepenen van mening verschillen. De voors en tegens worden langdurig tegen elkaar afgewogen. Alle oude aantekeningen uit de kerkeboeken worden er weer bij gehaald.Tenslotte besluit men te wachten tot 3 juni als de nieuwe schepenen benoemd zijn. Hun stem zal meetellen in de besluitvorming. Van het zestal vallen af Andries Valk en Hendrik Veen. Over de laatste wordt lang gepraat. Als een soort troost mag hij de brieven naar de genomineerden brengen. Die moeten op donderdag 11 juni hun gaven tonen, ze moeten zich van "politieke en kerkelijke getuigschriften voorzien" en aan de brenger van de brief, Veen dus, schriftelijk bericht meegeven of ze komen. Op 3 juni kan de commissie niet vergaderen omdat ze "nauwelijks half compleet is. Volgende vergadering is vrijdag 5 juni 's morgens om half tien. Van Pomeren meldt dat van alle vier genomineerden berichten zijn binnengekomen, dat ze graag komen om op 11 juni andermaal hun gaven te laten zien en horen en dat ze de gevraagde papieren zullen meebrengen. Op 9 juni wordt met de oude en nieuwe schepenen vergaderd. Iedereen is nu present. Er wordt gepraat over de stemming. Besloten wordt dat elk hoofd van een gezin, van welke godsdienst dan ook, mag stemmen. De secretaris van het raadhuis gaat dit meteen bekend maken en aanplakken. De beroeping van 11 juni wordt verschoven naar vrijdag 12 juni, omdat op de 11e de lammerenmarkt in Schagen is. Daar moeten veel burgers en zelfs regenten noodzakelijk naar toe. De genomineerden krijgen hier geen bericht van. Het programma voor 12 juni wordt als volgt opgesteld: de tijd van godsdienst wordt vastgesteld op 's middags één uur. M.Veen van Westerland zal wat lezen en zingen. Dan volgt een kort gebed. Daarna moeten de vier genomineerden na elkaar lezenen dan één voor één zingen. Tot slot

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 30