852 goed vindt voor één zondag doch de volgende zondag gewoon weer wil komen. De kerkeraad geeft te kennen niets te willen regelen zonder de regenten en zij vindt de meester behoorlijk koppig. De regering weet ook geen echte oplossing en vraagt de kerkeraad wat die denkt te doen. Die wil hem voor 6 weken schorsen voor de kerkdienst. Als hij daarna berouw toont en beterschap belooft en zich daar ook aan houdt, dan kan hij weer aan 't werk. Tot die tijd zal meester Veen van Westerland in zijn plaats benoemd worden. De regering gaat accoord.Aan meester Van der Oort wordt dit besluit meegedeeld. Op 2 december komt de meester bij de dominee. De 6 weken zijn bijna voorbij en hij vraagt de kerkeraad te spreken. Die vergadert op 6 december en daar mag meester komen. Er wordt eerst vergaderd zonder de meesterEr wordt nagevraagd of iemand deze 6 weken slechte berichten over meester heeft gehoord. Nee, niemand. Dan mag de meester binnenkomen. De dominee zegt dat de 6 weken bijna om zijn en of hij nu geen berouw heeft. Daarop antwoordt Van der Oort, dat hij wel kan geloven dat sommige lieden zich geërgerd hebben, maar hij vindt zelf dat hij in de Oranjeboom niets verkeerd doet of heeft gedaan. En ze kunnen hem daar ook niet van overtuigen. De leden van de kerkeraad zijn sprakeloos. Ze sturen hem even de deur uit en besluiten kordaat hem nog eens voor 6 weken te schorsen. Meester wordt weer binnen geroepen en ze vertellen hem dat als hij nu meteen berouw toont hij weer aan het werk mag gaan of anders opnieuw 6 weken schorsing. Tot 29 december moet een ander zijn dienst nog waarnemen, want dan is er Avondmaal en men is bang voor nieuwe ergernis. Van der Oort kiest voorlopig eieren voor zijn geld en belooft beterschap. Op dezelfde vergadering is ook gepraat over Dieuwertje Maars, alias Dieuwer Snels weduwe, herbergierster in de Oranjeboom. Dominee is al bij Dieuwer geweest om te zeggen dat ze maar niet aan het Avondmaal moet deelnemen en hij heeft haar een Christelijke vermaning gegeven. De kerkeraad houdt haar voor de oorzaak van de onenigheid tussen Van der Oort en zijn vrouw. Dieuwer belooft de dominee niet te komen. Het blijft tobben tot zelfs april 1787. Meester van der Oort verbetert zijn ergerlijk gedrag nog steeds niet en ook Dieuwer is nog steeds niet welkom in de kerk. In juni 1787 zegt Dieuwer tegen de dominee, dat de meester een braaf man is en dat zij er niet over denkt hem uit haar huis weg te sturen. Daarop wordt zij wederom vermaand. De meeste keren vervangt Meester Veen de dienst, maar soms vraagt Van der Oort dat zo op het laatste nippertje dat Veen reden heeft om te weigeren. En dan is de kerkeraad genoodzaakt het Van der Oort te laten doen. In september is men het weer zat en zowel Van der Oort als Dieuwer mogen niet aan de "Tafel des Heeren" deelnemen totdat ze "berouw en leetwezen" hebben betuigd. De meester en de herbergierster laten het er niet bij zitten. Op 30 september komt meester bij dominee vragen of hij een afschrift mag hebben van de aantekeningen uit het kerkeboek over zijn zaak. Die aantekeningen zijn van Ds.Tromp, maar die is in 1784 vertrokken en nu is het Ds.Rampen. De kerkeraad wil de meester dat afschrift wel geven, maar omdat men niet weet wat hij er mee wil, moet het op gezegeld papier. Op 3 october komt meester horen of hij het afschrift krijgt. Ja, maar wel gezegeld. En dat kost geld, dus de meester vraagt bedenktijd.

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 26