850 De herberg stond zeker niet goed bekend "want het paste geen schoolmeester daar veel te komen." Er komen door deze herbergbezoeken ook problemen tussen meester Van der Oort en zijn vrouw Antje Alders Annes, een brave en deugdzame vrouw. De meester blij ft met de besoeken doorgaan en dat veroorzaakt nogal wat ergernis bij de gemeente. Velen walgen ervan als hij zondags in de kerk Gods Woord leest. Ze durven echter niet goed te klagen bij de kerkeraad, omdat ze "geen genoegsaam bewijs" hebben. Vrouw Antje komt bij de dominee klagen over haar man, over zijn onbetamelijke handelwijze. Met "bitter schreijende oogen" vertelt ze dat hij haar een zware slag op het hoofd heeft gegeven, zodat zij er bijkans was bij neergevallen. Ze is daarna naar haar broer Jacob Alders Annes in Westerland gevlucht en die vertelt, dat haar hoofd "geweldig geheeven was," met andere woorden ze had een flinke bult. Antje heeft er genoeg van en laat de dominee weten dat ze van hem af wil. Daarvoor moet ze naar de "regering", de schout en schepenen, die regelen dat De kerkeraad besluit af te wachten, wat de regering met de klachten van Antje doet en verwacht dat de regering hen wel over de zaak zou voorlichten. Dat gebeurt echter niet. Er staat "misschien om andere onheijlen te voorkomen. Meester van der Oort krijgt de raad zijn vrouw weer bij zich thuis te halen. Hij gaat naar Westerland en zijn vrouw gaat met hem mee, als hij belooft zich te gedragen als een deugdzaam man. Van der Oort begrijpt wel dat hij danig in opspraak geraakt is. Hij vraagt meester Veen van Westerland zijn kerkdienst in H'hoef waar te nemen, voor de rust in de gemeente. Omdat Veen 's morgens te laat in het dorp komt, moet Van der Oort het nog zelf doen, maar 's middags doet Veen de dienst. Op die dag zit er ook een briefje in het kerkezakje. Daarop staat de waarschuwing, dat "die wolf uit de schaapskooij diende verwijdert te worden door de daartoe bevoegde mensen." Er staat natuurlijk geen naam onder. De kerkeraad zit er geducht mee in de maag en besluit er een vergadering aan te wijden. Omdat de dominee een predikbeurt in Den Helder moet verzorgen, wordt die een week uitgesteld. Op 17 october vergadert de kerkeraad in de kerk, zonder diaken Jacob Koopman. Die is door drukte verhinderd, maar heeft gezegd alles wat besloten wordt goed te vinden. De vergadering wordt met gebed geopend en dan komen de bezwaren rond de persoon van meester Van der Oort uitgebreid ter tafel. Men is bang dat er mensen niet meer naar de kerk zullen komen als Van der Oort kerkdienst heeft. Er wordt besloten dat hij voorlopig maar geen dienst moet doen.Dat wordt hem meegedeeld. Men besluit ook met schout, burgemeester en schepenen te gaan praten. Deze week hebben die heren het te druk, maar op 22 october zal dominee aan de schout berichten dat de kerkeraad "iets aan de scheepenen hebben voor te dragen." Dat vindt plaats op 26 october op het raadhuis. Daar zijn de Edel Achtbare Heren al aan het vergaderen. De kerkeraad vertelt hoe groot de ergernis over M.van der Oort is, in 't bijzonder over zijn aanwezigheid in de herberg De Oranjeboom en ook over de ontstane ruzies met zijn vrouw wordt verhaald. De kerkeraad zegt dat zij op "zachte" wijze geprobeerd heeft de meester te overtuigen voorlopig maar geen dienst te doen, maar dat de meester dat we

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 24