fyJt, Wjht-fy 849 De volgende vergadering zal gehouden worden op de 23e October. Cornells Jansz Mulder, diaken, geeft te kennen dat hij enige dagen van huis zal zijn en dus niet kan komen, maar hij is het bij voorbaat eens met de te nemen besluiten. Op de 23e komt de vergadering bijeen, zonder Cornelis Mulder, maar ook zonder Pieter Nannings. Die wil er niets meer mee te maken hebben. De rest van de vergadering heeft "bij geruchte" van de burgerij vernomen dat ze graag Van der Oort als schoolmeester in Westerland wil hebben. Maar helaas, sedert de laatste vergadering hebben de schout en Ds.Tromp een ander gerucht gehoord. En als dat op waarheid berust, dan kan Van der Oort niet benoemd worden. De vergadering zelf gelooft dat gerucht (dat nog niet nader genoemd wordt) niet en denkt dat een "nijdige tong" zich roert. Er wordt besloten meester Van der Oort zelf te vragen wat er waar is. De schout en de dominee zullen de meester bezoeken en in afwachting van de uitslag daarvan is de volgende vergadering gesteld op dinsdag 28 October. Op die vergadering missen weer Cornelis Mulder en Pieter Nannings, maar ook Aris Klein door ziekte. Schout en dominee brengen verslag uit van hun gesprek met de meester. Die heeft zo eerlijk geantwoord en zulke goede beloftes gedaan, dat men eenparig besluit Jacob van de Oort te benoemen. Van der Oort moet later nog wel zijn handtekening zetten onder de reglementen, zoals die zijn ingesteld voor de schooldienst door schout en schepenen en voor de kerkdienst door de kerkeraad. Er lijkt geen vuiltje aan de lucht. Meester van der Oort wordt gevraagd vrijdag 31 October op 't Regthuis te komen voor die handtekening. En dat geschiedt dus. Hij zal met zijn kerkdienst beginnen op 16 november a.s. en met zijn schooldienst een dag later. Ds.Tromp zal dit in de kerkdienst van zondag 2 november bekend maken. En wat was nu wel "dat gerucht" over de meester Dat komt ter sprake als de meester ten huize van de heer Van Pomeren, de schout, ondervraagd wordt mede door Ds.Tromp. Hij, de meester, komt "in dat huis, die Herberg" en dat is zeer verdacht. Hij hoort daar helemaal niet te komen. Van der Oort belooft zijn bezoeken aan de herberg te staken, maar hij houdt die belofte niet. Van tijd tot tijd en "dikwijls op eene onbeschaamde wijze" gaat hij er toch heen en dat past niet bij zijn beroep. //JvSfC-xIt

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 23