839 ij&tviïï. C >m Ir ^W' V*ff jf'pA" Bf) H*»nenJ JÖ, csleci Z. Nu is Dirk er ondertussen wel achter gekomen, dat het wèl waar is, maar hij blijft Guurtje trouw. In oktober 1716 heeft de schout Johan van Groeningen Guurt en Dirk al voor het gerecht gedaagd. Herhaaldelijk wordt Dirk de vraag gesteld of hij toch niet "de wettelijke en vleeschelijke vader is van deze vrucht", maar hij ontkent dat steeds en zegt ook het kind niet te zullen erkennen. Als hij dan de vader niet is, dan concludeert de officier van het gerecht, dat ze gescheiden moeten worden van "Bed en Tafel" tot het kind geboren is. Omdat Dirk en zijn vrouw helemaal niet voor het gerecht verschijnen, volgt er een nieuwe rechtdag. Dirk Tweeling is dan heel boos en verklaart dat alles onwaar is. Er vallen veel boze woorden en er volgen nog diverse rechtdagen. De laatste is 2 april 1717: Guurt Jans staat dan te boek als "Guurt Rommelpod". Zij wordt door de officier uitgemaakt voor "vijle hoer" en Dirk kan zijn dienst in de kerk niet waarnemen omdat hij met zo iemand samen leeft. De officier dreigt deze "publique Hoer" in het spinhuis te stoppen of haar van het eiland te verwijderen. Voor de rust en de vrede in de kerk moet Dirk ook maar vertrekken en er moet voor hem een ander bekwaam persoon aangesteld worden. Zover komt het echter niet, want op 5 mei 1717 trekt de eiser z'n eis in, zonder redenen. Ondertussen hebben zich vanaf december 1716 tot mei 1717 in de kerk wonderlijke taferelen afgespeeld. Bijv.op 20 december 1716: bij het Avondmaal treedt meester Dirk Kos (van Westerland) op als voorlezer en voorzanger, omdat Dirk Tweeling dat voor straf niet mag doen. Dirk Tweeling zit wel op z'n eigen stoel in de kerk. Als de predikatie en de bediening van het Avondmaal voorbij is, staat Dirk Tweeling op en zegt tegen Kos, dat hij moet gaan zitten. Dirk Tweeling vervolgt de dienst met het lezen van de 25e Psalm. Of er niets aan de hand is. De gemeente is danig ontsticht en Tweeling moet 's middags op het matje komen bij de kerkeraad. Die vraagt hem waarom hij zich niet aan de afspraak heeft gehouden van geen dienst te doen bij het Avondmaal. Dirk antwoordt dat hij zich juist precies aan de afspraak heeft gehouden, want hij mocht van de kerkeraad niet vóórzingen en voorlezen, maar dat hij na de predikatie ook zijn mond moest houden, is hem niet verteld. Dirk vindt nog steeds dat hij totaal onschuldig is. De kerkeraad stelt hem echt impertinente vragen: of hij voor zijn huwelijk ook gemeenschap met Guurt gehad heeft. Dirk ontkent dit en blijft erbij dat het kind niet van hem is. Guurt had eerst gezegd dat ze niet zwanger was, dat de mensen dat maar zeiden omdat ze jaloers waren, omdat zij zo'n goede man kreeg en omdat hij een goed huwelijk sloot. Later moest ze bekennen wel zwanger te zijn. Dirk zei echter, dat hij bij haar bleef en hoopte een goed leven met haar te hebben. De kerkeraad is dan min of meer sprakeloos en zint op straf. Dirk en zijn vrouw mogen in ieder geval voorlopig niet in de kerk komen.

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 13