805 kamers en de keuken de bioscoop verlaten. Toen de voorstelling af was werden alle mannen gecontroleerd op hun ausweis. Ik liet de mijne zien. De officier hield het papier tegenMaet licht. Ik zei in mijn onschuld: "Het papier is in orde hoor Nou, dat had ik beter niet kunnen zeggen. De vier aanwezige solda ten haalden meteen de grendel van hun geweer over. "Dat beveel ik", zei de officier. Het eten was geen probleem, pok was er genoeg vis. Uit de Wieringer- kregen we tarwe en deze werd gemalen bij Cor Kool te Oosterland. In het laatst van de oorlog gingen we suikerbieten raspen om stroop te maken. We kregen kolen toegewezen voor verwarming op de boot. Een deel ervan werd thuis opgestookt. Bij buurman Kraak en in de boerderij van Steman waren joden verborgen. Ze hebben de oorlog overleefd. Al naar gelang de tijd vorderde kwam het einde van de oorlog steeds dichterbij. De bevrijders kwamen op 8 mei 1945 naar Wieringen. Op dat moment kwam er een einde aan een periode van angst, onzekerheid en veel ellende, en kon het normale leven weer beginnen NOG EEN KLEINE OORLOG-VERTELLING Ingestuurd door C.Tij sen, Castricum. Van het volgende verhaal dacht ik eerst dat het niet waar zou zijn, maar bij navraag bleek het wel waar. In het laatste jaar van de oorlog was het wegens gebrek aan electriciteit niet meer mogelijk om de Polder Waard Nieuwland te bemalen. Men heeft toen de scheepsmotor uit het vissersschip van Piet Bakker (Piet van Neeltje Kalf) gehaald en deze motor in het gemaal geplaatst. Toen kon men zelf energie opwekken en was het probleem van bemaling opgelost. De motor van het schip werd vervangen door een andere motor in verband met plaatsing van een gasgenerator aan boord. IN MENNO SIMONS TIJD Ingezonden door A.Pruimboom. Dit jaar is het 500 jaar geleden dat Menno Simons werd geboren. Menno Simons was pastoor te Witmarsum. Hij leefde van 1496 tot 1561 en sloot zich in 1536 aan bij de Wederdopers. In Nederland en Noord—Duitsland trad hij op als reizend leider en leraar van de zich later noemende Doopsgezinden. Of hij voor het verkondigen van zljn leer ook Wieringen heeft bezocht, is niet bekend. Wel dat zijn volgelingen vroeger aan de Gest, in Stroe en de Elft een schuilkerk hadden.

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 7