804 boten waren naar Texel gevaren en 's avonds niet teruggekeerd. Ik denk dat ze motorpech hadden. Na veel heen en weer getelefoneer werd ontdekt waar de schepen waren. Onze boot werd gevorderd op 14 december 1940» (toen WR- 293) We zijn verder gaan vissen met de WR-309 van Gert Kooy tot 1944Omdat ik werkzaam was in de visserij werd ik vrijgesteld om in Duitsland te werken. Voor een ausweis (bewijs van vrijstelling) moest je naar het havenkantoor te Den Helder. Als je het kantoor binnenkwam zag je een bordje met daarop de tekst: "Trek je pet van de kop". N. Rotgans Hofstraat 71 1779 CB Den Oever Er waren ook regelmatig razzia's. Vaak gebeurde het dat je van tevoren werd gewaarschuwdzelfs door soldaten aan de haven. Ik verstopte me dan op de vliering achter een houten schot. De ruimte was zodanig, dat ik er des noods kon slapen. Alle huizen kregen bezoek van een of meer Duitsers. Mijn va der legde dan een zoodje gerookte paling op het aanrecht om de soldaten min of meer gunstig te stemmen. De huiszoeking stelde weinig voor. "Heeft TJ een zoon "Ja". "Waar is hij "Hij werkt in Duitsland in Dessau in een vlieg tuigfabriek". Ze keken even om zich heen en vertrokken weer. Mijn broer had zich bij een oom en tante verstopt. Bij de grote razzia op 14 december 1944 heb ik me een nacht boven in een schuur achter de haven verstopt. Het was er bar koud. Ik weet niet precies meer wanneer, maar in 1942 of 1943 was er een feestavond in de bioscoop te HippolytushoefEr traden verschillende artiesten op, o.a. "De Kilima Hawayans". De familie Garrelts was er denk ik van op de hoogte, dat er een razzia zou komen. In de pauze werd er aangekondigd, dat "de stallen" konden worden bezichtigd, terwijl er geen stallen waren. Dit was een waarschuwing voor degene die gevaar liep. Een aantal jongens kon via de kleed-

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 6