803 SCHENKINGEN Van Ans Tijsen-Thoolen een oud telefoonboekje. Van mevrouw Van Tol de ingebonden "Op de Hoogtes" en enige artikelen. an Tinie Dirks twee zakken vol met kranten knipsels, die van haar vader waren Via Jeanne de Weerd een vijftal schriften van Jo Daan, waarin aantekeningen ter voorbereiding van haar boek over Wieringen. In bruikleen: het kasboek van Martien de Haan, beurtschipper. Tijdelijk afgestaan door fam.Garrelts. Hartelijk dank voor deze gestes. OORLOGSVERHAAL VAN NAN ROTGANS Op de tiende mei 1940 woonde ik in de Hofstraat 85 bij mijn ouders. Die dag viste ik op ansjovis op de Waddenzee. Grote groepen vlieg tuigen gingen richting Den Helder. Er werd geschoten en er stegen grote rook wolken op. De oom van mijn vader, die ook aan boord was, zei:"Het zijn Duitse vliegtuigen, het is oorlog Na een paar uren vissen gingen we naar huis. In verband met oorlogsgevaar is ons gezin voor een paar dagen naar De Haukes verhuisd, naar de woning van tante Geertje en oom Klaas, Waterweg 5» Jan Poel heeft met de vrachtwagen de nodige spullen overgebracht. Vader is nog een keer op de fiets in Den Oever wezen kijken hoe of de toestand van ons huis was. In het land van Keeske Bakker was een schuilkelder gemaakt. De kelder stelde weinig voor. Een kuil met wat planken en daarop graszoden. De Nederlandse militairen zeiden:"Jullie hebben geen verstand van schuilkelders maken". Na de overgave zijn we naar Den Oever teruggekeerd. Al gauw kwamen de eerste Duitse soldaten op paarden naar Den Oever. Op een gegeven moment kwamen er een paar in ons huis. Ik was erg bang, bang dat ze ons zouden doodschieten. Maar dat bleek niet het geval te zijn. Eén soldaat vroeg om drinkwater voor het paard. Hij werd naar de regenbak verwezen. Voor dat hij het water aan het paard gaf vroeg hij of het water wel schoon was. Mijn vader vroeg waar ze naar toe gingen. "Naar Engeland De vissers mochten 's nachts niet op de Waddenzee vissen. Als je uitvoer moest je je melden. Dit, om te voorkomen dat je naar Engeland zou varen. Op de Waddenzee voeren boten van de kriegsmarine. Op het IJsselmeer mocht je 's nachts wel vissen. Eén keer was er paniek in de haven. Twee vissers-

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 5