jg ii i 785 Op 1 Januari 1703 stelt broeder Pieter P.Snij der voor of het niet deftiger en ordentelijker is dat de ouderlingen en diakenen "niet buyten maar binnen het heekje, soo genoemt, bevestigt wierden en dat wordt door iedereen goedgekeurd. De aantekeningen van Ds.Berckhout gaan door tot 1705, 19 januari. Ds.Berckhout is dan 61 jaar en 26 jaar dominee op Wieringen. Hij overlijdt omstreeks februari 1722, aangezien dan zijn testament geopend wordt In augustus 1697 trouwt zijn zuster Aaltje Berckhout met Ds.Cornells Mooij. Zij gaan wonen in Callantsoog.Ds.Berckhout krijgt een dochter Dieuwertje.Ds.Mooij is aanwezig bij de openingvan het testament van Nanning Berckhout, predikant te Wieringen.Zuster Antje Berckhout is daar ook bij. Zij zijn erfgenamen daar zowel zijn vrouw als zijn dochter overleden zijn. Dit testament is in Augustus 1710 bij een notaris in Hoorn opgemaakt en wordt op 26 Februari 1722 geopend. Ds.Berckhout inventariseert zijn lidmaten systematisch op stratenen buurten.Namen die dan al voorkomen zijn b.v.: Grote Elft, Noord-Gest,NormerWesterklief, Noord-Burum, Belt, Sand-Burum, Oosterclief, Lutje-elft, Hoelm, Dam. En in de doopaantekening kwamen de volgende wetenswaardigheden voor: Op 24-12-1690 wordt Jan Stoffelsz.geboren en ingeschreven "van welcke vader is Stoffel Dircksz..wonende tot Hyp.hoef.Dit kint is geweest een van drie ter eender dracht." Waarschijnlijk dus de enige overlevende van een drieling. Op 13-3-1692:"Dan noch gedoopt Jacob Jacobsz.Benninck van welke moeder is Trijntej Alberts, sijnde getrout geweest met Jacob Jacobsz Benninck, twaelf weken voor de geboorte van dit kint in den Heere gerust." 6-9-1693:"Claes Claesz. van welcke moeder is Anne Jans, getrouwt geweest met Claes Jansz.Swemmer, den 30 Maert deses jaers in 't water verdroncken." 25-6-1694:Guurtje Dircks ten doop gebracht van haer moeder Trijn Jans, de huysvrouw van Dirck Bartelsz op Oostgraftdijk. Hij een Mennoniet sijnde. Sij heeft ook laten dopen voor 2 jaren in het jaar 1692 de 20e juli een zoon. Deze vrouw woonde dus in Oost-Graftdijk en liet haar kinderen hier op Wieringen dopen. Dit doopboek eindigt op 25 December 1700 met de doop van Cornelis Mellez. van welcke ouders sijn Melle Jacobsz en Neeltje Cornells tot Hyp:-hoev Wiggert Cornelisz, van welcke ouders sijn Cornelis Dircksz,chirurgijn en Antje Wiggerts, tot Hyp:-hoev. Dit is het einde van de aantekeningen van Ds.Berckhout. Volgende keer verder met een andere dominee. (wordt vervolgd)

Op de Hòògte - Wieringen | 1996 | | pagina 15