665 HOE KWAMEN ZIJ OP VIERINGEN Jacobus Vilhelraus Ruitenburg werd 18 februari 1875 in Hoorn geboren. Zijn vader werkte bij de Vaag. Het gezin bestond uit 9 kinderen, dus daar kwam wel wat voor kijken. Na de lagere school moest Jaap dan ook aan het werk en hij kwam terecht op een bootje van de rivierpolitie. Hij was toen 12 jaar. Toen hij 14 jaar was, ging hij niet meer terug naar Hoorn, maar is hij op Vieringen blijven hangen. Hij werd knecht bij Arie Bakker, een visserman. Zij visten op van alles o.a. ook op ansjovis en ze gingen natuurlijk ook wier maaien. Jaap is daar jaren geweest, had wat gespaard en kocht zelf een bootje met geleend geld. In die tijd leende je niet van de bank, maar bij een particulier. En deze man had een gouden ringetje in het oor. Jaap trouwde in 1899 met Ariaantje Duynker en het jonge stel ging in Vesterland wonen. Ze hadden één kamertje met een bedstee, een tafel met een paar stoelen en een paar pannen. En Ariaantje vond dat ze het heel rijk had. Jaap was katholiek en Ariaantje - Jaantje dus - was Nederlands Hervormd. Ze zijn niet in de kerk getrouwd. Jaap en Jaantje kregen 7 kinderen, 5 dochters en 2 zoons. Ze werden allemaal in de Nederlands Hervormde kerk gedoopt en Jaap ging dan altijd mee. De contacten met de familie in Hoorn, die katholiek bleef, waren goed. Men bezocht elkaar over en weer - geen problemen vanwege het geloof. De 7 kinderen zijn allemaal volwassen geworden, heel bijzonder in die tijd. Er was grote kindersterfte. Jaap en Jaantje Ruitenburg-Duijnker

Op de Hòògte - Wieringen | 1995 | | pagina 6