649 HOE KWAMEN ZIJ OP VIERINGEN Derk Garrelts werd 6 oktober 1913 in Bellingwolde geboren als le zoon van Garrelt Garrelts en Geertje Willems. Derk, op Wieringen bekend als Dirk Garrelts werd op een schip geboren. Hij is de oudste, na hem kwamen nog 3 broers en 1 zuster. Dirks vader had een vrachtschip en vervoerde van alles, turf, steenkool, bieten, papier. Maar in 1914-1918 was er niets te verdienen, het schip lag toen in Assen tegenover de kazerne. Dat was gemakkelijk want vader Garrelts was daar in dienst. Het schip is toen verkocht en de familie ging in Nieuw Amsterdam wonen. Vader Garrelts werd commies in Schoonebeek, Coevorden en Dalen. Dirk is op school geweest in Nieuw Amsterdam of liever gezegd in Veenoord. Dat dorp is nu bekend omdat de eerste marathon op natuurijs daar verreden is in 1993 en 1994. Na de schooltijd van Dirk, hij was toen 12 jaar, heeft zijn vader weer een schip gekocht in 1925. De andere kinderen gingen hier en daar naar school. Schip van Garrelts in de Haukeshaven.Aan boord:Annie en vader Met het schip ging alles nog voor de zeilen, vader Garrelts had nog geen motor. Ze voeren in Groningen, Friesland en Drente. In die lange rechte vaarten viel niet veel te zeilen. Dirks vader had een paard en Dirk moest als kleine jongen al scheepsjager zijn, d.w.z op het jaagpad dat langs de vaart liep, zorgen dat het paard het schip goed trok. Het paard had lange lijnen, want het schip moest langzaam vaart krijgen. Het waren lange dagen voor de kleine Dirk, hij was dan ook blij als er een sluis was, dan stond het paard stil en kon Dirk even uitrusten. Het paard kreeg dan roggebrood of een zak haver.

Op de Hòògte - Wieringen | 1995 | | pagina 18