630 Bij de Jozefskerk was een klooster, daar gingen de kinderen Smits vragen of er wat te eten was. Ze kregen dan bonnetjes voor eten. Later was er een kinderuitzending, Jan en Frans gingen naar Hellendoorn, de zusjes Joke en Tilly naar Zevenaar. Miep en Arie, de oudsten, bleven thuis bij moeder in Rotterdam. Frans en Jan zijn 6 weken in Hellendoorn geweest op een boerderij. Daar was van alles, brood, melk, spek, kaas. Na 6 weken gingen ze terug naar huis. Ze kregen klompen en een levend konijn mee. Oom Arie zou goed voor het konijn zorgen, maar het konijn hebben ze nooit meer gezien. Als het luchtalarm ging, zat de hele familie op de trap, de deur open en allemaal het touw van de leuning vast. De moeder van Frans ging dan de rozenkrans bidden en de buren vloekten. Op de verjaardag van Miep ging weer het luchtalarm, iedereen weer op de trap, behalve Miep. Die was stiekem boven gebleven en at gauw een groot stuk van de taart op. De toestand in Rotterdam verergerde. Op Wieringen woonde in die tijd pastoor Kouwenhoven. Hij heeft geregeld dat er op Wieringen gezinnen zich bereid verklaarden kinderen uit Rotterdam op te nemen. Jan en Frans werden in Rotterdam in een goederenwagon gezet en in Anna Paulowna uitgeladen. Ze gingen met de WACO, een busonderneming naar Hippolytushoef Met een kaartje om hun nek kwamen ze in het parochiehuis aan. Frans zou bij Klaas Boersen, de timmerman en vader van Jo Boersen de fotograaf, in huis komen, maar de vrouw van Boersen was ziek. Marie de Maerschalck, die met Volkert Vroone getrouwd was, diende daar. De familie De Maerschalck was na de le wereldoorlog op Wieringen gekomen. Ze hebben aan Marie gevraagd of ze een jongen in huis wou nemen en zo kwam Frans Smits daar. Marie en Volkert Vroone-.de Maerschalck Theo Boersen Bertus Beukers Frans Smits

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 27