629 HOE KWAMEN ZIJ OP WIERINGEN Frans (Franciscus)Smits is 3 maart 1932 geboren te Rotterdam. Er waren 7 kinderen, Frans oudste zusje is in 1939 gestorven aan t.b.c, toen ze 12 jaar oud was.Toen het zusje nog boven aarde stond, werd zijn vader ziek en is toen opgenomen in Franciscus-ziekenhuis in Rotterdam. Hij lag daar nog toen de oorlog 10 mei 1940 begon. Het ziekenhuis werd getroffen en vader werd geëvacueerd, hij is in juni 1940 gestorven. Frans was niet thuis toen zijn vader stierf. Hij zat vanaf 1939 met zijn jongere broer Jan in een vacantie- kolonie in Hoek van Holland. 12 Mei 1940 is hij in een lange ko- lonne lopend naar Naaldwijk gegaan, dus niet alleen de vacantiekolonie, maar groot gedeelte van de bevolking van Hoek van Holland. In een kerk in Naaldwijk heeft iedereen op stro de nacht doorgebracht. Daarna zijn ze met zijn allen naar 's Gravesande gelopen. Jan en Frans hebben toen een week bij mensen die een Jamin- winkel hadden, gelogeerd, 's Nachts zaten ze met z'n allen in de kelder. Daarna kwamen de nonnen om hen weer op te halen - de vacantiekolonie in Hoek van Holland heette St.Jozef toen zijn ze weer terug gelopen. Een gedeelte van de vacantiekolonie was noodhospitaal, maar Frans en Jan konden blijven. Ze waren een tijdje later aan het buiten spelen, toen ze binnen geroepen werden. Ze hoorden dat hun vader overleden was. Frans kreeg zijn vader nooit meer te zien. Frans en Jan gingen weer terug naar Rotterdam, daar was zijn moeder achter gebleven met 6 kinderen: Frans, Jan, Miep, Joke, Tilly en Arie. Zij kreeg een klein pensioentje van de tram Frans zijn vader had bij de tram gewerkt. In 1942 werd alles schaars, zijn moeder was echt arm en vertelde de kinderen dat Sinterklaas niet kon komen, maar 's avonds brachten de bovenburen een zak met snoep voor het hele gezin, Frans denkt daar nu nog met vreugde aan terug. Frans moeder verhuisde later naar een bovenhuis in dezelfde straat. Toen waren er af en toe bombardementen op Rotterdam, ook was er weinig te eten. Frans Smits met zijn eerste paar klompen

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 26