619 19 april: we werden van Kassei naar een Hollands kamp gestuurd in Monchehof, 12 km noordelijk van Kassei. We waren daar om 12 uur en kregen direct eten; aardappels met jus en vlees, 1 pond brood per dag en koffie. Het is hier een soort vacantie. Per 6 man 2 liter melk en onze broodbonnen waren ook nog lang niet op. De Nederlandse vlag wapperde, de barakken waren van steen en de bedden hadden spiralen. Er sliepen 15 man op een kamer. Het vlees kwam uit Amerikaanse blikken. 21 april: naar een dokter, weer voor mijn longen.Ik rook teveel en hoest teveel. Er kwam nu wat lijn in de wanorde. We verdeelden ons in groepjes en stroopten de hele regio af om eten en iedereen kwam met wat thuis. De "oogst" was 15 eieren en samen met het brood smaakte dat best 's avonds. 22 april: met 30 man 6 grote aardappelen geschild. Er is nu weer eten genoeg.Bovendien kwamen er 2 terug uit Kassei met vruchtenwijn. 24 april: Freeks vrouw is jarig en hij is niet thuis, zoals hij zich ten doel had gesteld. Maar we zitten hier echt bij te komen, het is gezellig. Onze ploeg bestaat ook nog uit Sikke Helder, Bas van Splunter van Flakkee, Henk Nicola,een Mokumer, Jan van der Linde uit Den Haag, een chauffeur.Hem ontmoetten we in Kassei.Hij kwam met 12 eieren en 3 liter melk aan. 25 april: ik heb nu hoesttabletten. Het is buiten het kamp erg onveilig.Er wordt ontzettend gestolen bij burgers: kippen, konijnen, schapen. Hele varkens worden geslacht in het land. Wij gaan alle dagen om meel en eieren.We betalen daar wel voor. De dagen voor 11 april dreigde men dan met de SS, maar nu zijn ze poeslief. Dat gebedel is eerst wel angstig, maar het went. Ik zit ook met een wasprobleem. Een onderbroek is in Hessenrode gestolen. De andere moet gewassen worden, maar dan moet het wel willen drogen. Mijn sokken waren ook gestolen en nu werd ik wakker en zag mijn sokken bungelen. Mijn bovenbuurman had ze aan, ze zaten vol gaten. De grens is nog ver en we willen weg. We hebben nu ook allemaal een Amerikaanse registratiekaartWe zwerven wat af door de dorpjes.Het is hier zo mooi. Er stond nog een huilende vrouw aan de weg. Twee Franzosen die ze de hele winter te eten had gegeven, gingen er vandoor met haar 3 kippen, de radio en de tabakspot van opa. We hebben nog een kar hout gehaald uit Monchehof b. Kassei Bahnhof Kirche

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 16