618 Begin april:ik had weer koorts. De oorlog loopt af, je merkt het. Alles is in de war, aanvoer en afvoer stagneert nu helemaal. 3 en 4 april: Nordhausen weer gebombardeerd. We werden door de Gestapo opgehaald om puin te ruimen tot 8 uur 's avonds. De hele stad lag in puin. Ik heb eten geruild voor stoppoeders voor dysenterie. Naar huis. Gisteren zijn alle Lager- en Baufuhrers gevlucht met een auto met aanhanger en daarachter nog een kar. De Lagerfuhrer heeft al het eten meegenomen. Vijf man zijn in Lager Hesserode gebleven. Toen ze weg waren,hebben Freek en ik onze spullen gepakt en zijn we op weg gegaan naar huis. We werden in de richting Immenrode gestuurd.We hebben de hele nacht gelopen en hebben daarna bij een boer in de paardestal geslapen. 6 april: uit de paardenstal richting west, dus Kassei.Het is daar bergachtig, dus het liep niet makkelijk en erg opschieten deden we niet.In Tronderode sliepen we op een landgoed en 9 april kwamen we in vluchtelingenkamp Tettenhorn. Heel Duitsland is op weg naar huis en je komt van alles tegen, haveloos, en met maar één doel: naar huis. 11 april: 11.10 uur zijn we in dat kamp door de Amerikanen bevrijd en rookte ik mijn eerste Amerikaanse sigaret "Sweet Corporal". Eindelijk bevrijd- wat een dag 18 april: we hadden een auto gepikt, die was kapot. Maar één van onze groep was auto-monteur en na een paar dagen sleutelen reed dat ding weer. Met z'n vijven op weg richting Kassei.In Worbis kregen we een lekke band, desondanks ging het sneller dan lopen en we schoten lekker op. Bij Kassei werden we aangehouden en een ami pikte de auto in, maar wij waren 100 km opgeschoten in 1 dag. Het was voorjaar en niet koud. We sliepen die nacht in de tuin van een kapot geschoten huis. (een ami= een Amerikaan)

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 15