Juli 1923: Prins en pianist Hellberger bij baken Polder Waard Nieuwland U ziet het: er viel niet te twijfelen aan de goedkeuring van de Kroonprins en zijn zeer hoogwelgeboren adjudant. Dan volgt nu: VOORWOORD De binnenlandse politieke verhoudingen in Duitsland interesseren mij maar matig.Ik ben een echte Hollander en wil dat ook blij ven.Ik heb mij nooit in binnenlandse politieke aangelegenheden in Duitsland gemengd.Monarchisten of Republikijnen, ze zijn me allemaal even lief.Daarom is het verre van mij ook maar ergens propaganda voor te willen maken. In de Duitse Kroonprins zie ik een interessante persoonlijkheid.In hem steekt "copy",zoals wij Hollanders dat zeggen. Daarom ging ik naar Wieringen om te praten met zo'n 50, 60 verschillende personen, waarmee de Kroonprins gedurende zijn ballingschap dagelijks omging, om mij beter in zijn persoonlijkheid in te leven. Het resultaat van mijn onderzoek is geweest, dat ik heb moeten constateren, dat hij zich in allerlei kringen op het eiland geliefd gemaakt heeft, en dat wat er ook over hem beweerd mag worden,hij een eenvoudig en bekwaam mens is, met een goed hart, een standvastig karakter en met veel tact. Ook als het resultaat van mijn onderzoek anders was uitgevallen, was publicatie toch gevolgd. Ik heb geprobeerd de waarheid over de Kroonprins gedurende zijn Wieringer periode vast te stellen.Dat was mijn journalistieke plicht. Ik hoop dat dit kleine manuscript ertoe bijdraagt dat men in de Kroonprinsdie zoo vaak uitgescholden en belasterd is,eindelijk nog eensde mens ontdekt. Het manuscript gaat verder met:

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 7