543 DE DUITSE KROONPRINS De navolgende artikelen zijn in het bezit van de Historische Vereniging Wieringen gekomen via de heer J.T.Bremer. Het gaat hier om de beschrijving van Nederland tijdens de Ie wereldoorlog en de aankomst, het verblijf en vertrek van de Kroonprins. Drvan Amstel, een in Berlijn wonende journalistis de verteller.Hij begint met een samenvatting van de briefwisseling tussen hem en de Kroonprins om toestemming tot publicatie te vragen.De oorspronkelijke artikelen zijn in het Duits en voor "Op de Hoogte" vertaald door Nel Fijnheer-Rotgans. Het manuscript bevat de volgende artikelen: 1.Een briefwisseling (samengevat) tussen de journalist Van Amstel en de Kroonprins en diens Adjudant. 2.Voorwoord 3.Holland gedurende de oorlog 4.Hoe de Kroonprins op Wieringen kwam 5.De avond na de aankomst 6.De eerste wandeling 7.In het Haagse doolhof 8.Nadat de Kroonprins van Wieringen vertrokken was l.Een briefwisseling: Dr.van Amstel Zeer vertrouwelijk Journalist.Berlin C.2 Konigstr.56/57 Tel:Merkur 1108 Graag dit geschrevene na kennisname gesloten terugzenden. Stellingname van Zijne Keizerlijke Hoogheid de Kroonprins betreffende mijn manuscript. Eind Augustus '25 deelde ik de Kroonprins mee, dat ik van plan was een artikel "De Kroonprins op Wieringen" te publiceren. Op 2 September '25 antwoordde de Heer L.Muldner von Mulnheim (persoonlijke Adjudant van de Kroonprins): "Zijne Keizerlijke Hoogheid de Kroonprins heeft mij opdracht gegeven u voor het betreffende schrijven hartelijk te danken en hij heeft met interesse gelezen, dat u bezig bent uw indrukken en bijzondere kleine gebeurtenissen en beschrijvingen uit de Wieringer tijd in de vorm van een aantal artikelen samen te vatten. Zijne Keizerlijke Hoogheid nam er overigens graag notitie van, dat u het manuscript voor de publicatie aan hem wil toesturen. Het zou voor het succes van uw werk belangrijk kunnen zijn, als de Kroonprins en ik in de gelegenheid gesteld werden het ontwerp door te lezen, daar buiten mij, ik was immers 5 jaar met de Kroonprins op Wieringen, alleen hijzelf bij machte is de juistheid en de waarheid vast te stellen Getekend:Von Muldner Op 30 November '25 verzond ik het eerste deel van het manuscript, op 5—12f25 antwoordde Majoor von Muldner:

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 5