568 Hij heeft hier bij oud en jong veel vrienden gekregen. Eigenlijk kan men zich Wieringen zonder zijn prins niet voorstellen." -Stilte- "Nou,"zegt de waard," hoe heeft Barendje dat geschreven?" En iedereen zegt, dat het heel goed is en dat ze het er allemaal mee eens zijn en dat Barendje toch maar een goeie krantenschrijver is en dat hij meer kan dan alleen bij kleine kinderen het ABC er in stampen. "Oh, daar staat nog meer," zegt de waard en leest: "Toen onze krant bijna klaar was voor de drukker meldde onze Wieringer correspondent nog: vanuit Den Haag is zopas aan de hier Verblijvende Nederlandse journalisten telegrafisch door Binnenlandse Zaken meegedeeld dat hun van een eventueel vertrek van de kroonprins niets bekend is. Daarom zijn de Nederlandse journalisten weer vertrokken en de buitenlandse hebben hun goede voorbeeld gevolgd.Hoera De kroonprins blijft. Maar we moeten toch meedelen, dat de vrienden van de kroonprins niet overtuigd zijn." De oude man vraagt voorzichtig"Dus hij is misschien nog helemaal niet weg "Stil," zegt de kastelein"er staat nog meer. Toen onze drukpersen al draaiden, kwam van Wieringen het verrassende bericht dat de kroonprins werkelijk vertrokken is. Het vertrek vond zo plotseling plaats, dat hij tot zijn grote spijt niet in staat was persoonlijk afscheid te nemen van zijn vrienden. Hij zou aan de burgemeester gevraagd hebben dat voor hem te doen. Niemand wist iets van dit abrupte vertrek. De notabelen van het eiland denken, dat het een definitief vertrek is. Men denkt dat deze aftocht zo snel en geheimzinnig verliep om in Duitsland alle voors- en tegens te vermijden. Hoe vervelend het ook voor het eiland is, men moest er nu eenmaal rekening mee houden. Wij hopen dat het de kroonprins in zijn vaderland goed mag gaan! Uit Zaandam werd ons doorgebeld: zo even passeerden hier twee grote luxe auto's, waarin de kroonprins met zijn gevolg naar Duitsland reist. De reis is tot nu toe zonder problemen verlopen. Uit Den Haag kwam het bericht: terzelfder tijd dat de kroonprins het eiland verliet werd ons door de Secretaris-Generaal van de Algemene Dienst, Mr.I.Kan, verzekerd, dat van een vertrek van de kroonprins voorlopig nog geen sprake was. In Nederlandse journalistieke kringen heerst over deze misleiding van de pers groot onbehagen, terwijl de pers ook gehinderd is bij de uitoefening van haar beroep." De kastelein constateert, nadat hij alle bladen van de krant zorgvuldig nagekeken heeft, dat er verder niets over de kroonprins vermeld wordt. Wel, mannen," zegt hij, nu weten jullie het en wat zeg je ervan De ouwe neemt als eerste het woord. Hij benadrukt dat het heel erg is. Wieringen heeft totaal zijn betekenis verloren. Binnenkort wordt de Zuiderzee drooggelegd, dan zal Wieringen geen eiland meer zijn, het zal aan een spoorlijn liggen en het zal zijn naam verliezen. "Ik zal," zegt hij verder," niet lang meer leven, maar ik wil je wel zeggen, dat de laatste vijf jaar heel mooi waren. Maar ja, de mooie tijd is voorbij, geen prins meer, weldra geen water meer nou dan kan de lieve God mij ook maar beter weghalen."

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 30