565 dat hij vanuit Nederland geen politiek kan bedrijvenWij zullen hem goed bewaken. Zijn bewegingsvrijheid is aan strenge regels gebonden.Hij krijgt een klein gebied toegewezen, dat hij zonder toestemming van de regering niet mag verlaten. En mocht hij die toestemming ooit krijgen, dan zal hij goed bewaakt worden. Hij is, om het zo maar eens te zeggen, een pupil van de staat geworden. Wij zijn zijn voogden. U hoeft niet bang te zijn wij laten hem geen nieuw Potsdam voorbereiden. Toen de vragensteller informeerde waar de kroonprins geinterneerd zou worden, liet deze ambtenaar zich ontvallen: op een Zuidezeeeiland.En toen was het duidelijk, dat men niet meer terug kon.Aan Onnen werd meegedeeld dat Buitenlandse Zaken Wieringen wel geschikt vond. Aan de burgemeester van Wieringen werd een telegram gestuurd: de kroonprins zal op Wieringen geinterneerd worden.Zoek zo spoedig mogelijk een daarvoor geschikt huis. De kosten komen voor rekening van de regering. Daarop telegrafeerde Wieringen terug: de pastorie in Oosterland is te huur.Kosten 2400 gulden per jaar. De Interneringsdienstdie onder het Ministerie van Oorlog hoort, seinde terug:AccoordHet huis meteen huren en zorg voor een eenvoudige inrichting. Bij het Ministerie van Oorlog had men geen idee hoe groot het huis was en of de kroonprins en zijn adjudant er gehuisvest konden worden.Als men had geweten, dat de pastorie eigenlijk niet meer was dan een betere arbeiderswoningeigenlijk nog meereen uitgewoonde kleine rentenierswoning, had men misschien ook van Wieringen afgezien.Men nam echter aan dat voor 2400 gulden per jaar iets goeds gehuurd kon worden. Onder ons gezegd heeft de hervormde kerk van Oosterland de regering en de kroonprins met deze woning opgelicht.De huur was 400 a 500 te hoog. De eerste dagen hebben wij over deze affaire nog wel schik gehad. Maar na een paar dagen zei mijn collega B. van Binnenlandse Zaken in de Sociëteit: Ik geneer me ervoor zoals wij de kroonprins gehuisvest hebben. Geneer jij je niet Ik moest dat beamen. Nu stuit mij nog wel eens tegen de borst het grote verschil in behandeling tussen de keizer en de kroonprins.Bij de toelating van de keizer heeft Nederland zich correct opgesteld. Bij de toelating van de kroonprins heeft men een knieval voor de Entente gemaakt.Men heeft naar middelen gezocht de Entente tevreden te stellen, zonder het internationaal recht met voeten te hoeven treden. Deze middelen hebben de kroonprins zijn bewegingsvrijheid gekost. Het is wel duidelijk dat Nederland niet het recht had de kroonprins op Wieringen te interneren. Men had hoogstens kunnen zeggen:- hier hebt u de algemene regels, als u in Nederland wilt blijven, moet u zich daaraan houden.- Het is mij bekend dat Den Haag ook aan de keizer enige wensen heeft kenbaar gemaakt.En vanzelfsprekend werd door de keizer aan die wensen tegemoet gekomen. Nee, de toelating van de kroonprins is geen schone bladzij uit de Nederlandse geschiedenis. Hij was een krachtige man. Door zijn tact en vitaliteit heeft hij zich er doorheen geslagen.Iemand met een ander karakter zou aan deze omstandigheden ten onder gegaan zijn." xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 27