564 "In de Sociëteit merkte ik dat het Ministerie van Oorlog en van Binnenlandse Zaken het er niet mee eens waren,dat de kroonprins op een Zuiderzee-eiland ondergebracht zou worden. Een collega van het Ministerie van Waterstaat wist reeds temelden, dat Onnen geinformeerd had of het onbewoonde eiland Schokland niet als verblijfplaats zou kunnen dienen. Bij Waterstaat vond men die gedachte pure onzin. Eerst was men van plan een lange brief te schrijven, maar toen Onnen zelf opbelde, heeft het bevoegde afdelingshoofd deze gedachte bij Onnen uit het hoofd gepraat. De brief is in ieder geval nooit verstuurd. Toen bleven over Marken, Urk en Wieringen. Op Urk werden Engelse vliegeniers geinterneerdZij hadden de plaatselijk instanties veel ergernis bezorgd. Eén van die vliegeniers moest elke dag zijn erewoord geven dat hij niet zou vluchten. Dat wilde hij alleen schriftelijk doen. Op een goede dag had hij zijn' vulpen gevuld met "sympathie"-inkt.Een uur na de ondertekening was deze weer verdwenen. Zodat de officier zich vrij voelde en een snelle motorboot vond, die hem naar de vaste wal bracht.Waar de mensen van Onnen hem weer oppakten.Ondanks alle moeilijkheden met de internering van de Engelsen op Urk hield Onnen dit Zuiderzee-eiland toch voor een prima interneringsoord. Wij, van Buitenlandse Zaken, wisten al gauw dat voor de kroonprins Marken of Wieringen beter zou zijn. Weet u, waarom van Marken werd afgezien?- Er stond daar geen huis, dat niet regelmatig vol water stond.Bovendien was op Marken nogal druk vreemdelingenverkeerIn de zomer kwamen er per dag honderden Amerikanen. Dat vond Onnen te gevaarlijk. Het zou eenvoudig zijn daar een ontsnapping te organiseren. Dus bleef in Onnens gedachtengang alleen Wieringen over. Ik kan nu wel verklappen dat Buitenlandse Zaken er moeite voor gedaan heeft een betere interneringsplaats te vinden. Wij hebben b.v. het mooie Noorzee-eiland Texel voorgestelddaarna hebbenwe gepoogd de kroonprins in een grote villa in Aerdenhout bij Haarlem onder te brengen - een villa in Zweedse stijl, die van een rijke Amsterdamse koffiehandelaar van Duitse afkomst was.U weet nu wel, wie ik bedoel. Maar Onnen wilde er niet van horen. Toen gebeurde er iets onverwachts. Plotseling werd er onofficieel door een bemiddelaar van Franse en Engelse zijde geinformeerd, of het waar was dat Nederland de kroonprins net als de keizer in een mooi kasteel wilde huisvesten, en zou als consequentie daarvan moeten aanvaarden dat Nederland een Duits-monarchistische propagandahaard zou worden. Op Buitenlandse Zaken ontstond flinke opschudding. Met welk recht staken de Fransen en de Engelsen hun lange neus in onze binnenlandse aangelegenheden De bevoegde ambtenaar wilde alles liever dan een ruzie.Vooral in deze gespannen tijden moest men het hoofd koel houden.Hij heeft toen een diplomatiek meesterstukje geleverd.Hij heeft aan die landen iets duidelijk weten te maken, wat wij en met ons onze volkenrechtspecialisten, nooit begrepen hebben. Hij formuleerde het ongeveer als volgt: De keizer kunnen we niet buitensluiten.Hij geniet asielrecht.In het volkenrecht is zijn situatie duidelijk omschreven.Hij woonde eerst in Amerongen.Als hij zou willen verhuizen, is hij daar vrij in.Hij is leider van de tegenpartij geweest.Holland was neutraal. Daaruit volgt dat alles wat hij doet en dat bij controle hetzelfde blijkt als de voorgaande situatie kan doorgaan. Maar bij de kroonprins ligt de situatie anders. U zegt, dat hij een politieke misdadiger is. Dat kan wel zijn, maar uitleveren mogen we hem niet. Wij accepteren de plicht, die meer een morele is dan een internationaal rechterlijke om hemte isoleren.Wees maar niet bang, wij staan er borg voor

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 26