562 Want zijne excellentie is niet geliefd. Zijn verering voor de Heilige bureaucratie is niet groot genoeg.Hij verkondigt teveel een eigen mening.Hij is niet volgzaam genoeg. De chef vindt het ontwerp van het bericht schitterend.De beide bureaucraten schudden elkaar de hand.De chef geeft zijn ondergeschikte, zonder een woord te zeggen, nog een stapel Franse geïllustreerde tijdschriften mee met het gelaat van een kenner. "Aha,"zegt onze vriend, "de akten van hedenmiddag." Al gauw zijn alle belangrijke secretarissen vertrokken. Nu begint het belangrijkste deel van hun dagelijkse arbeidlunchen met de politiek. Geen enkele ambtenaar gaat naar huis. Iedereen komt tesamen in de ernaast gelegen societeits-ruimten.Het voornaamste tref en eetpunt is de al eerder genoemde "Witte Sociëteit". Dat "Wit" moet worden beklemtoond, opdat het grote publiek niet zal denken dat het een "Blauwe"societeit is. De maaltijd duurt twee uur. Hier ontmoeten vooraanstaande ambtenaren van Waterstaat hun collega's van Binnenlandse en Buitenlandse Zaken.Hier wordt anoniem voor het Ministerie vanEconomische Zaken de echte sociale politiek in elkaar gezet, hier hebben Handel en Landbouw voeling met elkaar. Kortom, hier aan het Plein, waar alle rangen en standen weg vallen, wordt samen gewerkt, gegeten en gedronken in goede harmonie, en Holland wordt op deze manier met zijn politiek gelukkig gemaakt. Het kleintje koffie na het eten is over 't algemeen niet voldoende de slaap, die op de overvloedige maaltijd volgt, te verdrijven.In menig werkkamer staat dan ook een schommelstoel.De Haagse ambtenaren zijn erg praktisch. Men moet bedenken, dat Richelieu al gezegd heeft dat de belangrijkste staatsmansgedachten na een goede maaltijd ontstaan. De Nederlandse belasingbetalers zijn heel tevreden met het Haagse ambtenarenapparaat.Hoe meer men slaapt, hoe minder men werkt, zo wordt in Amsterdam gezegd, des te minder last hebben we van de regering. xxx Generaal Onnen, chef van de Nederlandse Interneringsdienst, draagt de volle verantwoording voor het onderbrengen van de kroonprins op het eiland Wieringen.Dat betekent niet, dat de Haagse bureaucratie zich er niet mee bemoeit heeft. Toen de berichten van de binnenkomst van de kroonprins tot Den Haag doordrongen, wilde haast elke Minister wel iets aanbevelen.Vanzelfsprekend bracht het bericht vooral Buitenlandse Zaken in opschudding. Op het Bureau voor de Koloniën brak men zich er het hoofd over of het misschien niet mogelijk was de kroonprins naar één of ander eiland in Nederlands Oost- of West-Indie te sturen. Ook het Ministerie van Waterstaat interesseerde zich voor de zaak. Op het Ministerie van Financien stelde men zich vooral de vraag, of de kroonprins wellicht belasting betalen moest. De minister zelf vond de komst heel onaangenaam. Niet vanwege de persoon van de kroonprins, maar om de gevreesde complicaties. Dat de keizer naar Nederland gekomen was, was al erg genoeg. En die situatie was tenminste juridisch gerechtvaardigd. Maar de kroonprins.... de hoop van alle Duitse monarchisten..nou daar kon Nederland alleen maar problemen mee krijgen. Was er ooit al iets dergelijks voorgevallen Bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken werd daar vergeefs naar gezocht. De propaganda van de Entente had zeker invloed gehad op ambtelijke kringen in Den Haag. Men was het er over eens, dat de kroonprins eigenlijk een politieke misdadiger was.

Op de Hòògte - Wieringen | 1994 | | pagina 24